Jak wybrać odpowiednią patelnię do naleśników?

Dobry sprzęt w kuchni zdecydowanie ułatwia pieczenie oraz gotowanie. Dzięki niemu przygotowywanie naszych dań jest o wiele prostsze, szybsze a czasami nawet smaczniejsze. Dotyczy to zarówno sprzętów małego czy dużego AGD jak i garnków, noży czy patelni. W tym poście chciałabym zwrócić uwagę na właśnie na patelnie a dokładnie na patelnie do naleśników.

Jeśli jesteś fanem różnego rodzaju placuszków, omletów czy tradycyjnych naleśników odpowiednia patelnia przy da się na pewno. Jakie są plusy smażenia naszych naleśników właśnie na takiej patelni? Przede wszystkim taka patelnia ułatwia nalewanie ciasta a dzięki niskim rantom przewracanie placka na drugą stronę jest łatwiejsze i zmniejsza ryzyko uszkodzenia naszych naleśników. Zazwyczaj taki rodzaj patelni dzięki powłoce nieprzywierające pozwala smażyć placuszki z niewielką ilością oleju a nawet całkowicie bez niego.

Średnica

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów średnic a nawet kształtów patelni naleśnikowych. Najczęściej są to naczynia o średnicy od 24 do 30 cm. W zależności od tego jaki rodzaj placuszków przygotowujesz najczęściej na taką średnicę warto się zdecydować. Na dużej patelni możesz smażyć tradycyjnej wielkości naleśniki a na mniejszych możesz usmażyć placuszki czy omleciki.

Powłoka

Jest ona jedną z najważniejszych kryteriów jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze patelni. Najlepsza będzie powłoka nieprzywierająca dzięki, której możemy smażyć naleśniki bez tłuszczu lub na niewielkiej jego ilości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów powłok: teflonowa, ceramiczna, granitowa, tytanowe czy marmurowe. Wybór odpowiedniej powłoki zależy głównie od naszego zapotrzebowania oraz budżetu.

Wykonanie zewnętrzne oraz rączka

To jak wykonana jest patelnia z zewnątrz również ma znaczenie. Dobrze jeśli patelnia posiada grube dno tak by nie odkształcała  się. Najczęściej można się spotkać z patelniami gdzie powłoka zewnętrza wykonana jest ze stali lub aluminium. Warto również zwrócić uwagę na to jak wykonana jest rączka. Powinna być dobrze wyprofilowana by ułatwiała korzystanie z patelni. Nie może odkręcać się oraz być wykonana z materiału, który pod wpływem wyższych temperatur topi się lub odkształca. Dobrze sprawdzają się rączki wykonane z bakelitu, aluminium czy stali pokrytej silikonem. Przed zakupem warto sprawdzić jaka rączka nam odpowiada i czy jest dla nas odpowiednia.

Przy wyborze odpowiedniej patelni do smażenia naleśników zwróć uwagę również na jaki rodzaj kuchenek możesz jej użyć – w zależności od tego jaki rodzaj posiadasz w domu: płyta gazowa, płyta indukcyjna, kuchenka gazowa czy elektryczna.

Podsumowując, podczas wyboru patelni naleśnikowej zwróć uwagę na:

  • powłokę patelni, tak by żywność do niej nie przywierała oraz materiał, z którego jest wykonana nie wchodził w reakcje chemiczne z naszą żywnością;
  • niskie ścianki patelni by łatwiej przewracać naleśniki;
  • grube dno odporne na zarysowania oraz odkształcenia;
  • poręczna i dobrze wykonana rączka;
  • wielkość patelni, która jest dostosowana do naszych potrzeb.

Dobra jakościowo patelnia posłuży nam przez kilka lat.

Weronika.

*artykuł sponsorowany

Polecane

Dodaj komentarz