Jaki słodzik wybrać? Najlepsze zamienniki cukru

Słodziki coraz częściej stosowane są przy zdrowej, świadomej diecie. Czym się charakteryzują? Czy są bezpieczne dla naszego zdrowia? Jakie słodziki są najlepsze? W artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące zamienników cukru.


Czym jest słodzik?
Słodzik jest substancją słodzącą, która cechuje się niską kalorycznością oraz praktycznie zerowym ładunkiem energetycznym. Zamienniki cukru stosowane są przede wszystkim przez osoby, które dbają o zdrowy tryb odżywiania się lub stosują dietę. Słodziki występują również w słodyczach, napojach bezalkoholowych, czy w deserach.


Czy słodzik jest bezpieczny?
Co jakiś czas w mediach możemy znaleźć informacje na temat szkodliwości słodzików. Substancje obwiniane są m.in. za powstawanie próchnicy. Na terenie Unii Europejskiej zostało dopuszczonych do użytku ponad 10 substancji słodzących, które charakteryzują się niską kalorycznością. Każdy ze słodzików ma jasno określoną dzienną dopuszczalną dawkę spożycia. Oznacza to, że jeżeli będziemy stosować produkty słodzące z umiarem i według zaleceń producenta, to nie będą one miały negatywnego wpływu na stan naszego organizmu. Słodziki są zalecane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jako bezpieczny zamiennik cukru, zwłaszcza dla osób z cukrzycą, nadwagą lub z otyłością. Warto wiedzieć, że jeden z syntetycznych słodzików – sacharyna – nie może być stosowany przez kobiety w ciąży. Dlaczego? Substancja przenika przez łożysko i może negatywnie wpływać na rozwój płodu.


Co zamiast słodzików?
Jeżeli chcemy wyeliminować biały cukier z naszej diety, to, zamiast słodzików, możemy sięgać po syrop klonowy oraz miód.
Syrop klonowy cechuje się charakterystycznym smakiem. Można go stosować nie tylko do naleśników, ale również do słodzenia herbaty, kawy, czy do marynowania mięs. W swoim składzie zawiera antyoksydanty, minerały oraz witaminy. Syrop klonowy jest mniej kaloryczny niż cukier – w 100 g zawiera 270 kcal – ale niestety jego wartość indeksu glikemicznego jest wysoka (wartość IG to 65), dlatego też powinni go unikać diabetycy.
Miód jest przede wszystkim zdrowszy od białego cukru. Warto jednak wiedzieć, że jedna łyżeczka miodu dostarcza około 40 kcal, czyli dokładnie dwa razy tyle, co łyżeczka klasycznego cukru. Dodatkowo wartość indeksu glikemicznego miodu wynosi 85 – co oznacza, że indeks jest wysoki. Ten fakt na pewno nie spodoba się osobom na diecie redukcyjnej. Jednak jeżeli nie mamy w kuchni naturalnych słodzików,to, zamiast sięgać po cukier, lepiej zdecydować się na słodzenie tym zdrowym produktem od pszczół.


Jakie są rodzaje słodzików?

Słodziki możemy podzielić na dwa podstawowe typy, czyli słodziki naturalne oraz słodziki sztuczne (syntetyczne). Substancje słodzące naturalne pozyskiwane są z roślin, a substancje syntetyczne wytwarzane są sztucznie w laboratoriach. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o nasze zdrowie, to powinniśmy przede wszystkim wybierać słodziki naturalne – te sztuczne, spożywane regularnie, mogą negatywnie wpływać na organizm.
Słodziki naturalne
Słodziki naturalne są bezpieczniejsze niż cukier. Nie wywierają złego wpływu na zdrowie, a wręcz wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do najbardziej popularnych słodzików naturalnych należą: ksylitol, stewia oraz erytrol.
• Ksylitol to cukier brzozowy, który charakteryzuje się delikatnym, miętowym posmakiem. Jego kaloryczność wynosi 240 kcal na 100 g, a wartość indeksu glikemicznego jest równa 7. Zalecana maksymalna dzienna dawka wynosi 15 g. Warto wiedzieć, że ksylitol zwiększa przyswajalność wapnia i nie powoduje rozwoju próchnicy.
• Stewia to roślinny słodzik, które cechuje się zerową kalorycznością oraz zerowym indeksem glikemicznym, dlatego zalecany jest dla diabetyków. Jest za to 300 razy słodszy od białego cukru. Stewia obniża ciśnienie tętnicze krwi, działa przeciwgrzybiczo oraz bakteriobójczo. Maksymalna dzienna dawka wynosi 4 miligramy stewii na każdy kilogram masy naszego ciała.
• Erytrol produkowany jest z odpadowej gliceryny. W jego 100 gramach znajduje się około 30 kcal, a wartość indeksu glikemicznego wynosi zero. Erytrol nie powoduje rozwoju próchnicy. Przy spożyciu powyżej dopuszczalnej dawki – dobowa dawka wynosi nie więcej niż 50 gramów – słodzik powoduje efekt przeczyszczający.


Słodziki sztuczne
Słodziki syntetyczne również charakteryzują się małą kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Jednak ich częste stosowanie może doprowadzić do skutków ubocznych. Do najbardziej znanych słodzików sztucznych należy aspartam.
Aspartam jest 150 razy słodszy niż klasyczny cukier. Ma zerową kaloryczność i zerową wartość indeksu glikemicznego. Pomimo tego, że słodzik nie ma bezpośredniego wpływu na wartość stężenia glukozy we
krwi, to wyniki niektórych badań wykazują, że nasila on zdolność do wydzielania insuliny. Maksymalna dobowa dawka aspartamu wynosi od 9 do 15 g na każdy kilogram masy ciała. Regularne spożywanie słodzika może prowadzić do: bezsenności, nudności, rozwoju chorób układu oddechowego oraz nawracających bólów głowy.

Autor: Natalia Mrozek

Polecane

Dodaj komentarz