Jakie sporty uprawiać z psem? 5 propozycji

Jakie sporty możemy uprawiać wraz z czworonogiem? Na czym polegają? Jak przygotować zwierzę do aktywności fizycznej? Zapoznajcie się z artykułem. Uprawianie sportu z czworonogiem jest dobrą alternatywą do przełamania nudy w treningach.

Jak przygotować psa do uprawiania sportu?

Zanim opiszemy Wam nasze propozycje na wspólne treningi z czworonogiem, to pokrótce skupimy się na przygotowaniu psa do sportów.

Przed podjęciem decyzji o uprawianiu sportu z psem, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wiek i ogólną kondycję zdrowotną i fizyczną. Najlepiej, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, który przed rozpoczęciem treningów dokładnie zbada predyspozycje naszego czworonoga. Musimy także pamiętać, że duża aktywność wymaga odpowiedniego zbilansowania zwierzęcej diety. Powinniśmy wybierać karmę wysokoenergetyczną lub karmę bezglutenową, która wpłynie na odporność zwierzęcia oraz na rozwój jego układu nerwowego.

Ważna jest również systematyczność oraz stopniowe wprowadzanie psa do sportu. Wraz z rosnącą liczbą treningów, poprawi się kondycja, a także wydolność zwierzęcego organizmu. Wspólny ruch warto rozpocząć od spacerów, biegów lub zabaw z aportowaniem.

Jakie sporty uprawiać z psem?

Podstawą treningów z czworonogiem jest przede wszystkim dobra współpraca. Nie powinniśmy zmuszać psa do wspólnego treningu – sport ma być dla niego taką samą przyjemnością i pasją jak dla nas.

Ważny jest również odpowiedni dobór dyscypliny. Sporty uprawiane z psami nazywane są kynologicznymi. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić:

 • agility – bieg przez tor z przeszkodami,
 • dogfrisbee – aportowanie frisbee,
 • canicross – jogging z psem,
 • coursing – wyścig biegowy,
 • bikejoring – jazdę na rowerze z psem u boku,
 • dogtrekking – marsze z psem,
 • flyball – aportowanie piłki z wyrzutni,
 • dummy – klasyczne aportowanie,
 • dog fitness – ćwiczenia z psem i z przyrządami do fitnessu,
 • dog dancing – taniec z psem,
 • obedience – wykonywanie komend.

Poniżej opiszemy 5 dyscyplin, które może z nami uprawiać każdy, zdrowy pies.

Canicross

Canicross należy do grupy sportów psich zaprzęgów. Polega on na wspólnym joggingu z psem – zwierzę jest do nas przypięte za pomocą linki z amortyzatorem, połączonej z pasem biodrowym.

Pies biegnie przed nami, dzięki czemu nie tylko pomaga nam w biegu i nadaje mu szybsze tempo, ale również daje motywację.

Dogtrekking i Nordic dogging

Dogtrekking jest podobny do canicrossu, jednak zamiast biegania, chodzimy z psem na długodystansowe spacery. Dogtrekking może stanowić również wprowadzenie do wspólnego joggingu.

Nordic dogging to natomiast odmiana popularnego nordic walking, czyli marszu z kijami. W tej aktywności, prócz specjalnych kijków, towarzyszy nam również pies, który przypięty jest do naszego nadgarstka. Przy stosowaniu odpowiedniej techniki marszu, możemy zaangażować mięśnie całego ciała.

Zarówno dogtrekking, jak i nordic dogging, wymagają od nas odpowiedniej koordynacji nóg i rąk. Spalamy kalorie, wzmacniamy mięśnie oraz poprawiamy naszą wydolność krążeniowo-oddechową.

Dogfrisbee

Dogfrisbee polega na rzucaniu psu specjalnego, miękkiego dysku. Zwierzę musi złapać zabawkę w locie, a następnie przynieść ją swojemu opiekunowi. My, podczas wykonywania rzutów frisbee, angażujemy natomiast biceps, triceps oraz barki.

Agility

Agility polega na pokonywaniu przez psa specjalnego toru przeszkód. Agility wymaga przede wszystkim naszej współpracy z czworonogiem. Odgrywamy rolę przewodnika, który towarzyszy zwierzęciu – biegnie obok niego, dopinguje, a także pokazuje mu, którą przeszkodę ma pokonać.

Ta dyscyplina psiego sportu wykonywana jest na czas. Do przeszkód należą: tunele, slalomy, pochylnie, hopki. Tor agility warto również zbudować samemu w ogrodzie. Zwierzę może ćwiczyć, np. omijanie przydomowych przeszkód, takich jak płoty czy drzewa.

Bikejoring

Bikejoring, tak jak canicross, wywodzi się z psich zaprzęgów. Jest to dyscyplina przeznaczona dla fanów jazdy na rowerze. Zwierzę połączone jest z naszym rowerem za pomocą specjalnej liny z amortyzatorem. W momencie, gdy my jedziemy, pies towarzyszy nam obok lub ciągnie rower (w przypadku reprezentantów dużych ras).

Za dystans bikejoringu przyjmuje się od 4 do 10 kilometrów.

Autor: Natalia Mrozek

Polecane

Dodaj komentarz