Świadome odżywianie – inne podejście do diety

Dużo czasu zastanawiałam się jak mogę określić dietę, styl odżywiania, który jest mi bliski orz który był zgodny z moimi wartościami i tym czym kieruję się w swoim sposobie odżywiania na co dzień. Nie mogłam się w 100% zgodzić z żadną do tej pory znaną mi ideą dietetyczną i cały czas „gdzieś to mnie w środku gryzło” i dużo w tym temacie analizowałam różnych źródeł porównując to z moim podejście. W końcu jednak to znalazłam. Znalazłam to określenie. I dzisiaj już wiem czemu tak trudno było mi to znaleźć. Ponieważ w polskiej literaturze, publikacjach nie wiele się nie pisze na ten temat. Za w to języku angielskim jest tego bardzo dużo. A dokładnie mam na myśli mindful eating co w tłumaczeniu oznacza tyle co uważne jedzenie, świadome jedzenie.

Mindful eating to bardziej filozofia niż konkretna dieta. Samo pojęcie wywodzi się z  z praktyki mindfulness i oznacza całkowite zanurzenie w obecnej chwili i uważną obserwację własnego ciała, umysłu i otoczenia podczas spożywania posiłku. Co jest kompletnym zaprzeczeniem tego jak większość z nas podchodzi do jedzenia. Współczesne tempo życia powoduje, że często jemy w biegu, bez zastanowienia, bez refleksyjnie – byle co, byle zjeść. Zdarza się, że jedzenie posiłków traktujemy jako zabijanie nudy lub sposób na spędzanie wolnego czasu, zajadanie swoich emocji: zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Idea mindful eating jest zupełną odwrotnością do współczesnego sposobu jedzenia.

Mindful eating skupia się na konkretnej chwili, momencie jedzenia. Ale to nie tylko sam moment spożywania konkretnego jedzenia ale cała świadoma droga zaczyna się już od zaplanowania tego co będziemy jeść, poprzez zrobienie zakupów, przygotowania posiłku a na końcu jego świadome zjedzenie.

Na świadome jedzenie składają się odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Co jemy?
  • Jak jemy?
  • Kiedy jemy?
  • Gdzie jemy?
  • Dlaczego to jemy?

Dzięki odpowiedzi na te pytania możemy bardziej skupić się na sobie ale również zauważyć nasze faktyczne potrzeby a co najważniejsze zauważyć różnicę między głodem emocjonalnym a głodem fizycznym co często jest mylone.

Zasady świadomego jedzenia skupiają się na trzech aspektach:

  1. Skupienie na jedzeniu posiłku.

To w pewnym sensie celebracja momentu jedzenia. Skupienie się na jedzeniu bez rozpraszaczy takich jak telefon czy telewizor. Wielu z nas nie wyobraża sobie jeść śniadania czy obiadu bez przeglądania wiadomości na telefonie. W świadomym jedzeniu chodzi właśnie aby odłączyć się o tych wszystkich urządzeń i skupić na spokojnym przeżuwaniu i poczuciu zjadanego posiłku wszystkimi zmysłami. Delektowanie się nim.

2. Przygotowanie odpowiedniego jedzenia.

Początkiem jest właściwie wsłuchanie się w potrzeby swojego ciała. Zwrócenie uwagi czego potrzebuje ale również jak reaguje na różne produkty spożywcze. Ta zasada wiąże się również z wyborem odpowiedniego jedzenia czyli takiego, które będzie służyło naszemu ciału. Istotny jest tutaj wybór tego co ląduje na naszym talerzu. Każde z produktów ma pewne właściwości, które sprzyjają bądź nie naszego ciału oraz umysłowi. To także świadome wybieranie jak najbardziej wartościowej żywności, czytanie etykiet i sprawdzanie składu.

3. Dokonywanie świadomych zmian i wyborów

Wsłuchanie się w swoje ciało oraz nasz wewnętrzny dialog pozwala na świadomą zmianę naszych nawyków. Często pojawia się w naszej głowie swego rodzaju konflikt na przykład: z jednej strony chcemy zjeść jeszcze kawałek ciasta z a drugiej czujemy, że nam wystarczy. Sztuką jest nauczyć się rozwiązywać te swoje wewnętrzne konflikty. Cenne jest tutaj także rozpoznawanie głodu oraz sytości dzięki czemu nie doprowadzamy do przejedzenia się a jednocześnie czerpiemy przyjemność z jedzenia.

Praktykowanie świadomego jedzenia pozwala na pozbycie się z naszego życia restrykcyjnych diet pełnych zakazów i nakazów, liczenia kalorii, negatywnego oraz obsesyjnego myślenia o jedzeniu, objadania oraz przejadania się, traktowania jedzenia jako kary lub nagrody. Mindful eating nie skupia się na zakazach. Ważne jest tutaj słowo „odpowiedni”, które na początku może sprawiać trudność w odpowiednim jego zrozumieniu. Jednak codzienna praktyka, skupienie i działanie z czasem pozwolą poznać nasze „odpowiednie” rozumienie.

Weronika.

Polecane