Motywacja do ćwiczeń i odchudzania – jak znaleźć siłę do ćwiczeń?

Każdego dnia planujemy treningi, szukamy nowych programów i gadżetów, które mają pomóc w wykonywaniu ćwiczeń. Jednym z oczywistych powodów aktywności jest chęć schudnięcia. Aktywność fizyczna spala kalorie, więc w konsekwencji chudniemy. Inni ćwiczą, bo chcą wyrzeźbić lub wzmocnić mięśnie. Ruch pozytywnie wpływa na cały układ odpornościowy oraz nerwowy. Ogólnie powodów, dla których warto wstać z kanapy i zabrać się za trening jest naprawdę mnóstwo!

Jak zacząć?

Niestety z tą aktywnością i chęcią by ją podjąć różnie bywa. Dlatego pojawia się pytanie jak zacząć i jak się do tego przekonać? Bez wątpienia początki mogą być trudne i trzeba się przygotować, że jeśli do tej pory ze sportem nie mieliśmy za wiele wspólnego to nasza głowa będzie znajdowała dla nas tysiące wymówek by nie zabrać się za trening. Ale warto próbować i logicznymi argumentami starać się przekonać do podjęcia aktywności. I od razu dodam, że nie ma lepszej i gorszej aktywności – każda się liczy! Każdy sport, ruch będzie dla nas dobry. Rodzaj aktywności będzie zależał jaki cel chcemy osiągnąć oraz to jaki sport sprawia nam przyjemność. Dlatego warto spróbować różnych treningów, różnych aktywności i wybrać to co nam odpowiada. Bazę bardzo wielu propozycji treningowych znajdziesz na portalu Fit2Fit. Sposobów na włączenie ruchu do naszego życia jest naprawdę cała masa. Kiedy wcześniej nie miałaś za wiele do czynienia ze sportem nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, bo możesz zbyt szybko się zniechęcić lub nabawić kontuzji. Spróbuj małymi krokami. Przebierz się w wygodny strój (nie muszą to być super legginsy znanej marki) taki by nie ograniczał Twoich ruchów. Załóż wygodne buty sportowe. Znajdź trening, który Cię interesuje i zacznij od rozgrzewki. Możesz potańczyć do ulubionej muzyki lub wykonać kilka rozgrzewających ćwiczeń. Rób tyle ile jesteś w stanie i nic ponad swoje możliwości.

Nie taki diabeł starszny….

Przy czym jednak zwróć uwagę jakie myśli pojawią się w twojej głowie: zachęcają czy demotywują? A jeśli jesteś bliska przerwania treningu to dlaczego tak się dzieje? Czy po prostu Ci się nie chce czy czuje ból, dyskomfort w swoim ciele? Pamiętaj, że zawsze możesz przerwać swoją aktywność, odpocząć i ruszyć dalej. Tak jak wspomniałam, głowa będzie podpowiadać mnóstwo różnych wymówek by jednak nie wstać z tej kanapy. Dlatego tak ważne jest skupienie się na swoich myślach jakie przychodzą przed i w trakcie treningu. Istotny jest dobór odpowiedniego treningu oraz jak podkreśla Magdalena Pawłowska z portalu Fit2Fit rozgrzewka i rozciąganie. Każdy ma swoje upodobania – i to jest OK! Często czytam i słyszę, jak ludzie narzekają, że muszą ćwiczyć. A może problem tkwi właśnie w rodzaju treningu, który wykonują? Kiedy znajdziesz coś, co lubisz, trening nie będzie katorgą, a stanie się przyjemnością, dzięki której wzmocnisz ciało oraz psychikę. Na początku przygody z aktywnością ciężko jest się do niej przekonać. Ciało i psychika się buntują (boimy się tego, co nieznane), ale kiedy się przełamiesz, poczujesz tę magiczną moc endorfin i będziesz chciała więcej. Od regularnej aktywności zmieni się Twój wygląd oraz myślenie, to serio świetna sprawa!

Ku motywacji!

Nie załamuj się i nie krytykuj jeśli Twój trening trwał tylko kilka minut lub gdy udało Ci się zrobić tylko rozgrzewkę. Bądź z siebie dumna, że dałaś radę to zrobić! Idąc małymi krokami do przodu za jakiś czas okaże się, że wykonanie 30 minut treningu będzie dla ciebie bułką z masłem. Każdy miał swoje początki, dlatego nie porównuj się z innymi. Nie patrz gdzie są inni. Spójrz gdzie ty jesteś, jaką ty masz drogę za sobą i jaki ty zrobiłaś progres. Spróbuj postrzegać ruch/aktywność fizyczną jako coś przyjemnego co robisz dla siebie bo chcesz a nie musisz. Każdy twój krok na przód lub w tył to doświadczenie, które może być wspaniałą lekcją – w treningu także.

Weronika.

Polecane

Dodaj komentarz