Zioła w kuchni – jakie warto mieć i jak je hodować?

Są urozmaiceniem dań, nadają smaku i wartości naszym potrawom – zioła. Dzięki nim możemy sprawić, że nasze danie będzie smaczniejsze i bardziej wartościowe. Każde z ziół oprócz walorów smakowych niesie ze sobą również korzyści prozdrowotne. Pamiętacie, jak dawniej nasze babcie częstowały nasz ziołową herbatką miętową na ból brzucha? Najlepiej przygotowaną na bazie świeżych listków mięty prosto z przydomowego ogródka. Obecnie wielu z nas z różnych względów nie posiada takiego ogródka lub nie ma czasu by go prowadzić, dlatego idealną alternatywą jest stworzenie mini ogródka w domu: na parapecie lub balkonie. O tym jak hodować zioła w domowym zaciszu w dalszej części postu. Wróćmy jednak do ziół. Świat ziół jest tak bardzo różnorodny i bogaty, że nie sposób ich zliczyć! Ich występowanie zależy również od regionu świata czy strefy klimatycznej. Czas na najpopularniejsze zioła w naszym regionie.

  • Bazylia – często wykorzystywana do dań kuchni włoskiej takich jak makrony, pizza czy sałatka z mozzrellą i pomidorami. Ma charakterystyczny zapach, który nadaje aromat różnego rodzaju zupom, daniom z mięsem czy rybą. Bez problemu wyhodujesz ją w doniczce stosując się do zasad podanych na opakowaniu z ziarnami lub możesz kupić wyhodowane zioła (dostępne w wielu supermarketach), przesadzić do swojej doniczki pamiętając o regularnym podlewaniu. Pozytywnie wpływa na układ trawienny i nerwowy. Poprawia trawienie i działa moczopędnie.
  • Mięta – nadaje orzeźwiającego smaku lekkim sałatkom oraz koktajlom czy lemoniadzie. Z jej listków przygotowuje się herbatę miętową. Wykorzystywane są także jako dekoracja deserów oraz innych dań zarówno na słodko jak i wersji wytrawnej. Posiada wiele właściwości leczniczych: między innymi redukuje zgagę czy łagodzi problemy układu trawiennego. Miętę również wyhodujesz w swoim domowym ogródku – najlepiej w półzaciemnionym miejscu i pamiętaj o regularnym podlewaniu.
  • Oregano – aromatyczne zioła wykorzystywane są głównie do dań mięsnych, sosów czy dań kuchni włoskiej: pizza oraz makarony. Oregano zawiera dużo witaminy C, A, E, K oraz witamin z grupy B. Ponadto pozytywnie wpływa na procesy trawienne, drogi oddechowe oraz reguluje działanie gruczołów potowych czy nerek. Ten rodzaj ziół najlepiej hodować z bardzo słonecznym miejscu. Również pamiętaj regularnym nawodnieniu.
  • Szałwia – pachnące listki szałwii idealnie sprawdzą się do dań mięsnych na bazie gęsi, wieprzowiny czy kaczki ale również kurczaka czy jako dodatek do kiełbasy. Szałwia posiada działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne (np. płukanki na problemy z dziąsłami) czy przeciwgrzybicze. Dla hodowli szałwii wybierz dobrze nasłonecznione miejsce. Pamiętaj o nawodnieniu jednak nie przelewaj jej – szałwia nie lubi zbyt dużej ilości wody.
  • Rozmaryn – dobrze sprawdzi się do pieczonych ziemniaków, dań mięsnych (jagnięcina, wieprzowina czy wołowina) i rybnych, ale także do pomidorków czy grzybów czy sera. To składnik wielu meksykańskich i hiszpańskich dań. Posiada działania przeciwzapalne i wirusobójcze, wzmacnia odporność i poprawia trawienie.  Hodując go w doniczce znajdź dla niego nasłonecznione i ciepłe miejsce. Nie przesadzaj z ilością wody!
  • Pietruszka – niezwykle popularny dodatek w kuchni polskiej. Dodawana jest do wielu dań takich jak zupy, gulasze, dania jajeczne, kotlety. Pasuje do dań zarówno typowo warzywnych jak i z dodatkiem mięsa czy ryb. Jest bogata w witaminę C, dlatego jest chętnie dodawana do zdrowotnych koktajli. Pozytywnie wpływa na skórę oraz wzrok. Odświeża oddech. Pietruszka lubi słoneczne miejsca i stały poziom wilgoci.
  • Koper – kolejne popularne zioło stosowane w naszej kuchni. Wykorzystywany jest jako dodatek do jogurtowych lub śmietanowych sosów, sałatek, zalew octowych, ziemniaków oraz w formie dekoracji. Pozytywnie wpływa na układ trawienny łagodząc między innymi niestrawność. Do hodowania kopru wybieraj donice ceramiczny lub gliniane oraz nasłonecznione, ciepłe miejsce. Do podlewania wykorzystuj wodę w temperaturze pokojowej.

Zioła to nie tylko sposób na wzbogacanie smaku i nadaniu aromatu naszym daniom ale także sposób na efektowną dekorację. Wykorzystując dostępne akcesoria do ziół i przypraw można nie tylko odpowiednio je hodować ale również zadbać o to by się pięknie prezentowały. Na rynku jest dostępnych wiele różnego rodzaju doniczek i donic dekoracyjnych, które wpasują się w pomieszczenia o różnej stylistyce: od vintage po nowoczesną. Wykonane z różnych materiałów, o różnej wielkości i strukturze sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.  Możemy również znaleźć gotowe zestawy do samodzielnej uprawy ziół w domu a nawet doniczki z funkcją samonawodenienia dzięki czemu nawet gdy nie ma nas przez dłuższy czas w domu nasze rośliny nie uschną. Hodowanie ziół w domu to prosta i przyjemna sprawa. Dzięki nim możemy mieć kawałek swojego ogródka bez posiadania działki a nawet balkonu. Ta odrobina zieleni w naszym domowy zaciszu nie raz sprawi, że pojawi się uśmiech na naszej twarzy.

*artykuł sponsorowany

Polecane

Dodaj komentarz