FAKTY I MITY na temat FIT SŁODYCZY

Temat Fit słodyczy jest mi bliski od ponad 10 lat. Całe zainteresowanie tym tematem zaczęło się od mojego własnego odchudzania. Zawsze lubiłam jeść słodycze (często w nadmiernych ilościach) i ciężko było mi z nich całkowicie zrezygnować dlatego postanowiłam zacząć tworzyć własne, domowe słodkości w zdrowszej wersji. Te ponad 10 lat temu Fit słodycze nie były jeszcze tak popularne zarówno w mediach społecznościowych jak i na rynku spożywczym. Obserwując ten świat przez taki długi okres czasu widzę jak ten temat się zmieniał i zmienia nadal. Przez ten czas powstało także wiele mitów związanych z FIT słodyczami. Dlatego w tym wpisie rozprawię się zarówno z mitami jak i faktami na temat FIT słodyczy!

MITY NA TEMAT FIT SŁODYCZY

MIT 1 FIT SŁODYCZE SĄ ZAWSZE NISKOKALORYCZNE

Niestety to nie zawsze jest prawda a czasami może się okazać, że są one nawet bardziej kaloryczne niż tradycyjne słodycze! Wynika to z tego, że często do przygotowania zdrowszych wersji słodyczy używa się na przykład orzechów, masła orzechowego czy oleju kokosowego, które mimo, że są zdrowsze od cukru czy margaryny są dość kaloryczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na skład naszych słodkości i to jakich produktów używamy do ich zrobienia.

MIT 2 SKLEPOWE SŁODYCZE Z NAPISEM FIT SĄ ZAWSZE FIT

Oj nie! Słowo Fit to dzisiaj dobry chwyt marketingowy, ponieważ kojarzy się z czymś co jest zdrowe i mniej kaloryczne to ludzie chętniej po to sięgają. Niestety, przyglądając się bliżej składom tych rzekomo Fit słodyczy okazuje się, że skład potrafi być nieźle „bogaty” w substancje, które ze zdrowiem mają niewiele wspólnego. Owszem w takich produktach mogą być zamienniki cukru czy mąki ale potrafi też być szereg innych dodatków takich jak konserwanty, polepszacze smaku itp. Dlatego warto czytać składy produktów i weryfikować czy to co faktycznie jest napisane na wierzchu opakowania ma odzwierciedlenie w składzie.

MIT 3 OD FIT SŁODYCZY NIE PRZYTYJESZ

Prawda jest taka, że każdy nadmiar szkodzi – niezależnie czy mówimy tu o tych niezdrowych czy zdrowych produktach. Tyjemy od nadwyżki kalorycznej dlatego też, zajadanie się FIT słodyczami bez umiaru możesz odbić się na naszej wadze i sylwetce. Niestety, często panuje w nas takie przekonanie, że jeśli coś jest FIT to można to jeść bez ograniczeń co jest błędne. Owszem, często możemy zjeść Fit słodkości nieco więcej ale we wszystkim wato zachować umiar.

MIT 4 FIT SŁODYCZE NIE ZAWIERAJĄ ŻADNEGO CUKRU

Cukier kojarzy nam się z białą substancją, która jest produkowana z buraków cukrowych. Jednak cukier nie jedno ma imię. Cukier co prawda innego rodzaju znajdziemy również w owocach. Każdy słodzik, który stosujemy zamiennie to też swego rodzaju cukier. Dlatego uważam, że błędem jest mówić, że Fit słodycze nie zawierają żadnego cukru. Oczywiście, jest cukier innego rodzaju, zdrowszy i bardziej korzystny dla naszej sylwetki.

FAKTY NA TEMAT FIT SŁODYCZY

FAKT 1 FIT SŁODYCZE SĄ ZDROWSZE OD TRADYCYJNYCH SŁODYCZY

To prawda! W skład FIT słodyczy wchodzą często orzechy, suszone owoce (najlepiej bez cukru), owoce, pełnoziarniste mąki czy płatki co sprawia, że są zdecydowanie bardziej zdrowsze niż tradycyjne słodycze. Jeśli do tego zadbamy o dobre jakościowo produkty i dobrze skomponowane to nasz FIT deser może być pełnowartościowym posiłkiem oraz być bogatym w wartości odżywcze.

FAKT 2 FIT SŁODYCZE SĄ DLA WSZYSTKICH

Choć słodko FIT kojarzy się nam z dietą, odchudzanie to tak naprawdę po tego rodzaju słodycze może sięgnąć każdy kto ma na nie ochotę. Nie tylko osoby na redukcji ale każdy kto chce jeść zdrowiej lub po prostu spróbować nowych smaków. Wśród Fit deserów jest mnóstwo propozycji dla osób z zaburzeniami, nietolerancjami oraz z ograniczeniami w diecie – każdy znajdzie coś dla siebie.

FAKT 3 FIT SŁODYCZE MOGĄ BYĆ MNIEJ KALORYCZNE

Kaloryczność naszych FIT słodkości zależy od tego jakich składników użyjemy do ich przygotowania. Z powodzeniem można przygotowanie takie wersje słodyczy, które będą miały wartości odżywcze oraz mniejszą ilość kalorii niż gotowce.

FAKT 4 SĄ PROSTE DO ZROBIENIA

Aby przygotować Fit deser czasami wystarczy zaledwie kilka składników. Nie potrzebujemy skomplikowanych i trudno dostępnych produktów by wyczarować zdrowy deser. Można wykorzystać sezonowe owoce, pełnoziarniste mąki, suszone owoce czy orzechy.

A jeśli szukasz inspiracji na zdrowe desery to serdecznie zapraszam Cię na mojego bloga – zakładka przepisy. Znajdziesz tam nie tylko proste jednoporcjowe desery ale również ciasta czy torty!

Słodkiego dnia!

Weronika.

Polecane