Aloes charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwutleniającym. Jego miąższ wykorzystywany jest do produkcji naturalnego aloesowego żelu, który wykorzystywany jest w kosmetyce. Jakie efekty uzyskamy, stosując aloes na włosy? Wyjaśniamy w artykule.
Aloes – jakie są jego właściwości odżywcze?
Aplikowanie aloesu na włosy sprawi, że nasze kosmyki będą gładkie i nawilżone. Roślina wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym również do pielęgnacji skóry, ponieważ charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi. Badania wskazują na to, że w liściach aloesu zawartych jest około 200 substancji aktywnych, które odpowiadają za naturalną pielęgnację naszej urody.
Jakie składniki możemy znaleźć w aloesie? Poniżej przedstawiamy ich skróconą listę.
Składniki odżywcze występujące w liściach aloesu:
- witamina A,
- witaminy z grupy B,
- witamina C,
- witamina E,
- żelazo,
- potas,
- sód,
- chrom,
- mangan,
- cynk,
- magnez,
- wapń,
- miedź,
- enzymy i aminokwasy,
- kwasy tłuszczowe,
- polifenole i polisacharydy.
Aloes na włosy – jakie da efekty?
Aloes to naturalny humektant – substancja, która od środka nawilża włosy oraz zapobiega utracie wilgoci. Dzięki temu nasze kosmyki będą miękkie, błyszczące oraz odżywione.
Roślinę możemy stosować nie tylko na całej długości włosów. Sprawdzi się również jako naturalna wcierka do skóry głowy. Wykonując masaż skalpu z użyciem żelu aloesowego, przede wszystkim zregenerujemy komórki skóry, ale również pobudzimy krążenie krwi oraz cebulki włosowe. To wszystko sprawi, że w naturalny sposób zahamujemy nadmierne wypadanie włosów oraz wzmocnimy je na całej długości. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóry głowy złagodzimy objawy stanów zapalnych, np. swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie. Dodatkowo możemy również zredukować łupież.
Stosowanie aloesu sprawi również, że nasza fryzura stanie się bardziej odporna na zniszczenia. Co to oznacza? Składniki zawarte w żelu aloesowym będą osłaniać strukturę włosa przed mechanicznymi uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi, które wynikają z: farbowania, rozjaśniania, zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, zabiegów stylizacyjnych, kontaktu włosów ze słoną lub chlorowaną wodą, promieniowania UV.
Stosując aloes na włosy, nie musimy obawiać się nadmiernego przeciążenia fryzury – żel aloesowy bez problemu zmyjemy z powierzchni włosa za pomocą ciepłej wody. Aplikując go od nasady włosów, zahamujemy nadmierną produkcję sebum. To oznacza, że nasze kosmyki będą się mniej przetłuszczać oraz uzyskają dodatkową objętość i odbiją się od nasady.
Aloes naturalnie wygładza łuskę włosa oraz ułatwia rozczesywanie. Jego pH pozytywnie wpływa również na nabłyszczenie włosa i neutralizuje jego puszenie. Nakładając żel aloesowy na same końcówki, sprawimy, że przestaną się one rozdwajać.
Jak stosować aloes na włosy?
Kosmetyki na bazie aloesu sprawdzą się na każdym rodzaju włosów. Spektakularne efekty może zapewnić aplikacja żelu aloesowego na włosach wysokoporowatych, zniszczonych, przesuszonych.
Przed pierwszym zastosowaniem aloesu powinniśmy jednak przeprowadzić próbę uczuleniową. Niewielką ilość miąższu aloesu aplikujemy na fragment skóry, np. na nadgarstku, zgięciu łokcia lub za uchem. Następnie obserwujemy uważnie stan naskórka. Jeżeli nie zauważymy objawów alergicznych – takich jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, wysypka – to znaczy, że nie jesteśmy uczuleni na składniki aktywne zawarte w liściach aloesu.
W jaki sposób aplikować aloes na włosy? Możemy go nakładać w formie odżywki na umyte wcześniej kosmyki. Miąższ wykorzystywany jest również w roli wcierki do skóry głowy oraz naturalnej płukanki. Najlepiej sprawdzi się, kiedy wetrzemy go w suche kosmyki i pozostawimy na nich na noc. Wtedy aloes wmasowujemy od skalpu po same końcówki, a na włosy nakładamy czepek lub ręcznik. Pod wpływem ciepła substancje odżywcze jeszcze lepiej wnikną w łuskę włosa. Wystarczy, że rano zmyjemy aloes za pomocą wody, a kosmyki nałożymy ulubiony szampon.
Jak wykonać domowy żel aloesowy?
Żel aloesowy możemy zakupić w gotowej formie. Wtedy jednak nie będziemy mieć pewności co do tego, czy w jego składzie nie znajdują się substancje chemiczne oraz konserwujące. Domowy żel jest łatwy w przygotowaniu, ponieważ potrzebujemy jedynie rośliny doniczkowej.
Liście aloesu odcinamy przy łodydze i za pomocą nożyka przecinamy ich krawędzie. Następnie oddzielamy skórkę od miękkiego miąższu i wyciskamy z niego sok. Miąższ aloesowy możemy zmiksować w blenderze, aby uzyskać jednolitą konsystencję żelu.
Autor: Natalia Mrozek