Kilka słów o witaminach

Do prawidłowego funkcjonowania ciało człowieka potrzebuje nie tylko podstawowych składników takich białka, węglowodany czy tłuszcze ale również minerałów i witamin. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej witaminom.

Witaminy to związki, które są niezbędne do zachowania zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu spełniając przy tym wiele ważnych funkcji (w zależności od witaminy). Najogólniej jednak mówiąc główne zadania i funkcje witamin to: wpływanie na procesy widzenia, zapewnienie odpowiednego stanu skóry, zwiększanie odporności, działanie uspakajające, wzmacnianie systemu immunologicznego, krzepliwość krwi, wpływ na układ nerwowy czy udział w metabolizmie tłuszczów oraz wiele więcej innych ważnych zadań. Zapotrzebowanie jest uzależnione od wielu czynników tj.: wiek, płeć, aktywność fizyczna czy występujące schorzenia. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie, czyli C oraz z grupy B, a także rozpuszczalne w tłuszczach, czyli wit. A, D, E, K.

Jakie witaminy brać na co dzień?

Przyjmowanie witamin w większości przypadków zależy od indywidulanego zapotrzebowania oraz niedoborów (które zostają sprawdzone na przykład w trakcie badań). Zwyczajowo zaleca się przyjmowanie witaminy C, D, witaminy z grupy B (między innymi B12 czy kwas foliowy B9).

Jak uzupełnić niedobory witaminy B12?

Witamina B12 odgrywa ważną rolę w naszym organizmie spełniając szereg ważnych funkcji: bierze udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych, odpowiada za  reakcje metaboliczne (białek, węglowodanów i tłuszczy), buduje osłonę włókien nerwowych, jest także niezbędna do uzyskania aktywnej formy kwasu foliowego, który odgrywa szczególną rolę dla kobiet planujących oraz będących już w ciąży. W pożywieniu witaminę B12 znajdziemy między innymi w drobiu, rybach, mięsie oraz serach czy jajkach.  Witaminę B12 możemy również suplementować. Należy jednak pamiętać, że zarówno nadmiar i jak niedobór może być szkodliwy dla naszego ciała.  

Za dużo i za mało czyli nadmiar i niedobór 

Do zaburzeń w organizmie może prowadzić zarówno ich nadmiar (hipowitaminoza), jak i niedobór (awitaminoza). W zależności od rodzaju witaminy niedobór witamin może prowadzić do szeregu dolegliwości, które objawiają się w naszym ciele. Na przykład niedobór witaminy A może doprowadzić do zahamowania wzrostu czy ślepoty. Brak odpowiedniej ilości witamin z grupy B może przyczyniać się do zapalenia nerwów, problemów skórnych, choroby beri beri, niedokrwistości czy ogólnego osłabienia i rozdrażniania. Niedobór witaminy D może doprowadzić do odwapnienia kości czy krzywica czy problemów natury psychicznej.

Jakie witaminy brać na co dzień?

Przyjmowanie witamin w większości przypadków zależy od indywidulanego zapotrzebowania oraz niedoborów (które zostają sprawdzone na przykład w trakcie badań). Zwyczajowo zaleca się przyjmowanie witaminy C, D, witaminy z grupy B (między innymi B12 czy kwas foliowy B9).

Źródła witamin w diecie

Większość witamin możemy znaleźć w produktach spożywczych. Niestety wiele badań potwierdza, że na przestrzeni lat ich zawartość w owocach i warzywach bardzo się zmniejszyła. Gdzie możemy znaleźć poszczególne witaminy?

 • wit. A, np.: marchew, dynia, zielone warzywa, morele, masło, jaja,ser, tran, wątróbka;
 • wit. D, np.: jaja, masło, mleko, ser, tran, ryby;
 • wit. E, np.: kiełki, tłuszcze roślinne;
 • wit. K, np.: jaja, wątróbka, zielone warzywa liściaste;
 • wit. B1, np.: nasiona strączkowe, produkty zbożowe (pełnoziarniste), wątróbka, mięso, żółtka jaj;
 • wit. B2, np.: mleko i jego przetwory, mięso, produkty zbożowe

(pełnoziarniste);

 • wit. PP, np.: mięso, orzeszki ziemne, drożdże, ziemniaki, ryby;
 • wit. B6, np.: mięso, ryby, zielone warzywa, ziemniaki, drób;
 • kwas foliowy, np.: ciemnozielone warzywa liściaste, wątróbka;
 • wit. B12, np.: drób, ryby, mleko, mięso, ser, jaja;
 • biotyna, np.: mleko, warzywa (kalafior), drożdże;
 • wit. B5, np.: drożdże, mięso, zielone warzywa liściaste;
 • wit. C, np.: owoce (czarna porzeczka, kiwi, dzika róża, owoce cytrusowe, truskawki), warzywa (nać pietruszki, papryka, warzywa kapustne i liściaste, ziemniaki).

Witaminy spełniają wiele różnych funkcji i mają do spełnienia określone zadania w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest ich dostarczanie. W dzisiejszym pędzącym świecie jest to szczególnie ważne. Warto zadbać o różnorodność w naszej diecie by zwiększyć szanse dostarczenia jak największej ilości odpowiednich witamin i minerałów. Niestety często dieta to za mało i w tej sytuacji trzeba sięgnąć po suplementację, która uzupełni niedobory. Najlepiej zrobić to oczywiście po konsultacji z lekarzem a przy wyborze środków kierować jak najlepszą jakością.

Polecane

1 Comment

 1. Bardzo ciekawe informacje. To ważne, aby czerpać z internetu potrzebną i pożyteczną wiedzę. Odpowiednie żywienie to bardzo ważny aspekt naszego życia.

Dodaj komentarz