Która kawa jest najzdrowsza?

Na temat picia kawy powstało wiele teorii – faktów i mitów. Na początek spójrzmy wstecz czyli poznajmy jej historię oraz jak to się stało, że została tak popularnym napojem, który gości na naszych stołach każdego dnia. Kawa znana podobno była już ponad 1000 lat temu ale początkowo tylko w krajach muzułmańskich. W Europie popularna stała się w XVII wieku. Według legend to Weneccy kupcy przywieźli ją w workach do Europy Zachodniej. Samo słowo “kawa” pochodzi od staroarabskiego słowa “qahwah”. Na przestrzeni lat kawa zyskiwała lub traciła na popularności. Przed wojną była zwykłym codziennym napojem. W czasach wojen była dostępna głównie dla zamożnych rodzin. Dzisiaj jest znanym i lubianym napojem.

Występuję w niezliczonych odmianach oraz można ją przygotować na wiele różnych sposobów. Na rynku można spotkać wiele rodzajów kawy a trzy najbardziej znane to: arabica, robusta oraz mieszanki czyli połącznia różnych gatunków kaw w celu uzyskania odpowiedniego smaku.

Wśród napojów przygotowanych z kawy najbardziej popularne są:

  • espresso czyli napój przygotowany z ziaren kawy w specjalnym urządzeniu; bardzo intensywna i aromatyczna podawana w malutkich filiżankach;
  • ristretto – to nic innego jak podwójne espresso;
  • cappuccino – główne składniki tego napoju to espresso oraz spienione mleko, często posypane kakao lub czekoladą;
  • caffe latte – mleczna i łagodna kawa zazwyczaj podawana ze słodkimi syropami w wysokiej szklance; irisch coffee czyli kawa po irlandzku cechuje się dodatkiem irlandzkiej whiskey;
  • cafe frappe czyli mrożona kawa – idealna w gorące dni.

Parzenie kawy to dla wielu rytuał ale równie dobrą kawę można znaleźć w nowoczesnych automatach gutmat.pl.

Kawa a nasze zdrowie 

Na przestrzeni lat powstało wiele różnych teorii na temat picia kawy oraz jej wpływu na nasze zdrowie. Prawdą jest, że kawa zawiera kofeinę, która ma działanie pobudzające. Liczne badania wskazują, że dobrą porą do wypicia pierwszej filiżanki tego napoju jest godzina około 9.30. Wynika to z faktu, że w okolicach tej godziny zaczyna spadać poziom stresu. Dlatego też wypicie kawy zaraz po przebudzeniu nie ma zbytnio potwierdzenia. Wiele badań potwierdza, że w rozsądnych ilościach kawę mogą pić nawet osoby z nadciśnieniem. Owszem zawartość kofeiny powoduje wzrost ciśnienia ale jest to krótkotrwała reakcja.  Kawa zawiera polifenole, które wyłapując wolne rodniki opóźniają procesy starzenia się organizmu. Ponadto ma pozytywny wpływ na układ trawienny oraz tempo przemiany materii (co nie zmienia faktu, że wypicie samej kawy na śniadanie jak to często można spotkać w różnych dietach nie jest dobrym pomysłem! Wręcz przeciwnie!). Kawa pozwala także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych takich jak: choroba Parkinsowa, Alzheimera czy cukrzyca typu 2.

Picie kawy w nadmiernych ilościach jest szkodliwe. Ile zatem można wypić kawy dziennie? Szacuje się, że nieszkodliwe jest przyjęcie od 100 do 300 mg kofeiny czyli około 2 filiżanek kawy(mowa jest tutaj o dorosłych zdrowych osobach). Nadmierne picie kawy może powodować rozdrażnienie, trudności w zasypianiu, wypłukiwanie wapnia i magnezu, podrażnienia żołądka, odwodnienie a nawet uzależnienie. Dlatego – jak we wszystkim – należy zachować umiar.

Inny rodzaj kawy – kawa zbożowe

Historia picia kawy zbożowej datowana jest na koniec XVIII  wieku. W okresie PRL-u uważana była za tańszy odpowiednik zwykłej kawy. Bazą kawy zbożowej są zazwyczaj: żyto, pszenica, jęczmień oraz orkisz. Choć tak naprawdę skład w dużej mierze zależy od producenta.  Do tego rodzaju kawy zazwyczaj dodawane są różnego rodzaju dodatki takie jak: cykoria, wanilia, czekolada, żeń-szeń czy karmel. Kawa zbożowa bogata jest w wiele substancji odżywczych: cynk, potas, fosfor, błonnik pokarmowy, magnez oraz selen i witaminy z grupy B. Oprócz tego jest niskokaloryczna, dlatego jest chętnie wybierana przez osoby na diecie.

Kawa zbożowa ma tę przewagę nad zwykłą kawę, że nie zawiera kofeiny dlatego z powodzeniem może być wypijana przez osoby w różnym wieku – zarówno osoby starsze jak i dzieci. Nie podrażnia żołądka i może pozytywnie wpływać na zmniejszenie poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Usprawnia działanie układu nerwowego oraz przeciwdziała zaparciom.

Wybór kawy zależy głównie od stanu naszego zdrowia oraz upodobań smakowych. Na rynku można spotkać wiele odmian i gatunków, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie.

*artykuł sponsorowany

Polecane

2 Comments

  1. Polecamy kawę orkiszową. Jest zdrowa i smaczna. Mogą ją również spożywać kobiety w ciąży. Zawiera wiele witamin i mikroelementów. To kawa dla wszystkich, którzy nie lubią tzw. “siekiery”

    1. świetna opcja:) dziękuję za polecenie;)

Dodaj komentarz