Jakie produkty pszczele warto stosować ?

Pszczoły są ważnym elementem naszego ekosystemu. Ich główną rolą jest zapylanie roślin, które dają jedzenie nie tylko ludziom ale wielu różnym gatunkom zwierząt. Ich działalność wpływa na równowagę całego naszego środowiska, dlatego są tak niezwykle cenne i wartościowe. Ale pszczoły oprócz zapylania roślin dają nam miód oraz inne produkty pszczele, które mają szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu.

Produkty pszczele i ich zastosowanie

Produkty pszczele uzupełniają naszą codzienną dietę a także pielęgnację ciała. Jednym z najważniejszym produktów pszczelich jest miód. To naturalny produkt, którym możemy słodzić nie tylko herbatę ale również desery. Miód wykazuje wiele pozytywnych właściwości w kontekście naszego zdrowia. Działa antybakteryjnie, wspomaga leczenie przeziębienia czy przyspiesza gojenie ran. Znajduje również zastosowanie w kosmetyce i jest wykorzystywany do produkcji wielu na przykład domowych kosmetyków.

Wosk pszczeli to kolejny produkty znajdujący zastosowanie również w wielu dziedzinach życia w tym lecznictwie oraz kosmetyce. Oprócz tego jest wykorzystywany do produkcji świec. Podczas spalania takich świec wydobywa się relaksujący zapach a przy tym nie pojawią się dym. Takie świece wywołują przyjemny nastrój i pozytywnie wpływają na otaczające nas powietrze.

Propolis czyli kit pszczeli to lepka substancja, którą pszczoły wykorzystują od uszczelniania swojego ula. Wśród ludzi propolis ceniony jest za działanie przeciwdrobnoustrojowe zwalczając różnego rodzaju wirusy oraz bakterie. Wykazuje skuteczność w walce z chorobami żołądka, hemoroidów czy nadciśnienia.

Pyłek kwiatowy składa się z różnego rodzaju pyłków roślin, które pszczoły najpierw zbierają z kwiatów, zanoszą do ula a następnie dodają swoje enzymy. W większej mierze pyłek składa się z białka (który jest również pokarmem dla pszczół), aminokwasów oraz witamin z grupy B oraz C. Znajduje zastosowanie zarówno w lecznictwie jak i kosmetyce.

Wśród innych pszczelich produktów można wymienić jeszcze między innymi: pierzgę (podstawowy pokarm pszczół), mleczko pszczele czy jad pszczeli. Każde z nich znajduje swoje zastosowanie głównie w lecznictwie oraz kosmetyce.

Chrońmy pszczoły

Pszczoły kojarzone tylko z miodem dają nam również wiele innych cennych produktów wykorzystywanych do wzmocnienia naszego zdrowia oraz wyglądu. Produkty pszczele są niezwykle wartościowe i coraz bardziej doceniane. Niestety z roku na rok coraz więcej pszczół ginie. A warto przypomnieć, że to one dzięki swojej pracy w głównej mierze utrzymują równowagę w naszym ekosystemie.

Weronika.

*materiał sponsorowany

Polecane