Czy napój roślinny dostarczy nam odpowiednich składników odżywczych?

Z roku na rok coraz więcej osób ogranicza spożywanie mięsa oraz produktów odzwierzęcych. Rośnie też liczba osób, które rezygnują całkowicie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Ich wybór pana na produkty roślinne takie jak napoje i wyroby z soi czy inne produkty składające się w całości ze składników roślinnych. Wyrobu te smakiem, wyglądem czy nazwą maja nawiązywać o „tradycyjnych produktów” produkowanych z mięsa oraz do produktów odzwierzęcych. Czy napoje roślinne inne bezmięsne produkty są w stanie zapewnić na odpowiednią dawkę odpowiednich składników odżywczych, witamin oraz mikroelementów?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Napoje roślinne – co warto o nich wiedzieć?
  • Produkty roślinne- na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
  • Dlaczego określenie mleko sojowe jest określeniem nieprawdziwym?
  • Czy można bezpiecznie zastąpić mleko krowie napojem roślinnym?
  • Czy białka mleka krowiego można czymś zastąpić?

Z roku na rok przybywa na polskim rynku produktów, które tworzone są z myślą o osobach niejedzących mięsa czy innych wyrobów pochodzenia zwierzęcego. Abstynencja mięsna- choć określenie może brzmieć nieco dziwnie to coraz częstsze zjawisko w naszym kraju. Chętnie sięgamy po roślinne burgery czy napoje wyprodukowane na bazie soi. Czy wszystkie te produkty są naprawdę zdrowe? Czy można całkowicie wyeliminować z naszej diety masło, mleko krowie oraz inne odzwierzęce wyroby? Pora odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Napój roślinny- dlaczego tak chętnie go pijemy?

Napój roślinny może zostać wyprodukowany z różnych składników.  Jeszcze do niedawna używano takiego określenia jak mleko roślinne Jednak zostało ono wycofane i na stałe zaczęto używać określenia napój roślinny. Była to kwestia sporna związana z zapisami prawa żywieniowego. Jednak nie to jest dla nas najbardziej istotne. Napoje roślinne są chętnie stosowane u osób, które nie tolerują laktozy. Brak laktozy jest w tym przypadku zdecydowanym atutem napojów roślinnych.  Kupując napoje roślinne akie jak napoje owsiane czy napoje sojowe, warto zwracać uwagę na uwagę na napoje fortyfikowane. Fortyfikacja to fachowe określenie na proces wzbogacania żywności w jeden lub kilka składników odżywczych. Procesu wzbogacania dokonuje się niezależnie od tego czy konkretne składniki już w napoju występują czy też ich w nim nie ma. Warto zwracać uwagę na skład kupowanych przez nas produktów. Szczególnie ważne jest to, aby wybierać napoje roślinne wzbogacane o w wapń, witaminę D, witaminy B2 i B12 oraz składniki mineralne, takie jak magnez i cynk.  Dzięki temu odpowiednio wzbogacony napój owsiany czy napój sojowy może dostarczać do naszego organizmu dokładnie tyle samo wapnia co mleko pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie należy na to zwracać uwagę, jeśli przeszliśmy na dietę dla wegan. Na diecie wegańskiej może nam brakować niektórych minerałów oraz witamin. Na diecie wegetariańskiej nieco mniej, ale też należy mieć to na uwadze.  W polskich sklepach znajdziemy bardzo bogaty asortyment napojów pochodzenia roślinnego. W małych i dużych sklepach bez trudu znajdziemy napoje roślinne na bazie soi, orzechów nerkowca, migdałów, orzecha laskowego, zbóż, czyli wyprodukowanych z owsa, orkiszu, gryki, ryżu, a nawet kukurydzy). Wśród nich znajdziemy wiele napojów smakowych. Dla wielu konsumentów wciąż zaskakujący może być fakt, że napój sojowy czekoladowy lub mleko migdałowe (właściwie napój migdałowy) mogą być naprawdę smaczne, podobnie jak napój kukurydziany i napoje kokosowe. Nawet, jeśli na co dzień nie pijemy napoi roślinnych, warto ich spróbować dla samego faktu spróbowania i testowania naszych kubków smakowych. Wybór mamy naprawdę bardzo szeroki: napój ryżowy, napoje owsiane. Bezsprzecznie to dobry zamiennik mleka.

Napój sojowy a Tempeh- co mają ze sobą wspólnego?

Tajemniczo brzmiąca nazwa tempeh oznacza wyrób wytworzony na bazie ziaren fermentowanej soi. Jest doskonały jako zamiennik mięsa. Do Europy wyrób ten przywędrował z Indonezji i ma coraz większe grono zwolenników jak nieco bardziej znany napój sojowy. Tempeh jako produkt jest dla nas bardzo wartościowy. Doskonale nadaje się jako jeden z najważniejszych składników w diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Dla osób jedzących mięso może być ciekawym zamiennikiem. Ma w sobie sporo białka oraz błonnika. Mięso z kolei tego ostatniego nie zawiera, co sprawia, że Tempeh może go nieco wyprzedzać na drabinie wartościowych produktów. Poza tym ten produkt sojowy ma w sobie wiele witamin w tym te tak ważne witaminy z grupy B. Bezsprzecznie jest dobrym źródłem fosforu, miedzi i magnezu oraz tak ważnego dla naszego organizmu żelaza. Ten niepozorny produkt zawiera również izoflawony, które wspierają nasz organizm w profilaktyce nowotworów i chorób układu krążenia. Dieta roślinna może być długoterminową inwestycją w nasze zdrowie. Jeśli będziemy odżywiać się racjonalnie, możemy podarować sobie naprawdę długie i zdrowe życie. Decyzji o zmianie diety nie musimy podejmować z dnia na dzień. Możemy krok po kroku przygotować się do tak ważnej zmiany w naszym życiu.

*artykuł sponsorowany

Polecane

Dodaj komentarz