10 zasad zdrowego odżywiania – co warto mieć w swojej diecie?

W świadomości wielu z nas panuje wiele różnych przekonań na temat zdrowej diety. Dziś na temat zdrowego odżywiania wiemy już bardzo dużo. Co rusz powstają nowe badania, które potwierdzają bądź obalają powszechnie znane dotąd fakty z tym związane. Na bazie tego można sformułować pewne zasady, które zdecydowanie ułatwią poruszanie się w tematyce zdrowego odżywiania. Poniżej 10 zasad zdrowego odżywiania czyli polecajki dotyczące tego co warto mieć w swojej diecie i jak ją tworzyć na co dzień.

1) Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone

Wysokoprzetworzone produkty zawierają zazwyczaj dużo dodatków typu: konserwanty czy różnego rodzaju polepszacze wzmacniające sztucznie smak, zapach i konsystencję. Niestety takie produkty nie zawierają zbyt wielu wartości odżywczych. Zdecydowanie lepszym wyborem są produkty jak najmniej przetworzone, z których możesz przygotować dania np. świeże pomidory z których możesz zrobić sos czy zupę pomidorową.

2) Nie zapominaj o nawodnieniu

W większości nasze ciało składa się z wody, dlatego odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne. Ponadto woda spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Ilość wody jaką potrzebujemy dostarczyć naszemu organizmowi zależy od wielu czynników takich jak klimat w jakim zamieszkujemy, tryb życia (w tym aktywność fizyczna) czy rodzaj diety.

3) Warzywa i owoce

Tych produktów zdecydowanie nie może zabraknąć w naszej diecie. Zaleca się 5 porcji warzyw/owoców dziennie z tym, że poleca się by w naszej diecie było jednak więcej warzyw niż owoców ze względu na obecny cukier.

4) Proste dania

Dania w naszej codziennej diecie wcale nie muszą być skomplikowane. Czasami wystarczą 3 lub 4 składniki by zrobić szybki i pyszny posiłek. Koktajle, sałatki czy dania z makaronem lub ryżem można przygotować w kilka minut.  Część z nich możesz również przygotować wcześniej np. poprzedniego dnia lub ugotować na kilka dni.

5) Postaw na dobre węglowodany

Powszechnie krąży przekonanie, że węglowodany tuczą. Jednak węglowodany są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Istotne jest jednak jakie produkty wybieramy. Zalecane są różnego rodzaju produkty z pełnego przemiału: pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane czy kasze/ryż. Źródłem węglowodanów są także ziemniaki czy owoce, warzywa strączkowe.

6) Ogranicz cukier i słodkości

Gotowe słodkości są bogate w cukier oraz tłuszcze – czyli są to tak zwane „puste” kalorie. Ponadto cukier działa uzależniająco dlatego warto ograniczyć go w swojej codziennej diecie i zamienić na jego zdrowsze odpowiedniki takie jak np. miód, syrop klonowy czy syrop daktylowy. Popularnym zamiennikiem cukru są także: ksylitol, erytrytol czy stewia.

7) Tłuszcze

Tłuszcze mimo złej opinii także są niezbędne w naszej codziennej diecie ponieważ spełniają bardzo wiele ważnych funkcji. Dlatego w naszej diecie nie powinno zabraknąć zdrowych tłuszczy, które znajdziemy na przykładach w rybach, oliwie z oliwek, pestkach czy nasionach.

8) Białko

Białka są składnikiem budulcowym naszego ciała. Obecność białek jest bardzo ważna w wielu procesach życiowych. Możemy wyróżnić białka pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Źródła białka pochodzenia zwierzęcego: mięso, wędliny, drób, jajka, mleko i jego pochodne (np. sery białe, żółte), ryby. Źródła białka pochodzenia roślinnego: rośliny strączkowe (np. fasola, groch), ziemniaki, warzywa, owoce, soja, orzechy i nasiona.

9) Sezonowe produkty

Z produktów sezonowych warto korzystać z wielu powodów. Przede wszystkim w sezonie produkty te są bardzo łatwo dostępne. Są mnie zakonserwowane ponieważ nie muszą przebyć dalekiej drogi by do nas dotrzeć. Sezonowe produkty są także zazwyczaj tańsze. Ponadto w sezonie wiele warzyw czy owoców można zamrozić, zrobić dżem lub konfiturę by nawet po zakończonym sezonie cieszyć się  smakiem lata i jesieni.

10) Różnorodność składników

Obecność różnorakich składników w naszej codziennej diecie sprawia, że możemy dostarczyć sobie wiele cennych składników odżywczych. Im jest ich więcej tym większa szansa, że damy naszemu organizmowi więcej witamin i minerałów. Warto tak komponować swoje posiłki by było w nich miejsce na warzywa i owoce, białko, dobre węglowodany oraz tłuszcze.

Mam nadzieję, że powyższe zasady pozwolą na komponowanie swojej codziennej diety by służyła nam oraz naszemu ciału. Proste dania i składniki mogą sprawić, że nasz jadłospis będzie niczym z ekskluzywnej restauracji. To czego przede wszystkim nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie to smak, różnorodność oraz zadowolenie z tego co jemy.

Smacznego!

*artykuł sponsorowany

Polecane

1 Comment

  1. Dodałbym jeszcze “pamiętaj o regularnych porach przyjmowania posiłków”. Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam

Dodaj komentarz