Odchudzanie to maraton, a nie sprint

Odchudzanie, dieta, aktywność… Pamiętasz ile razy w swoim życiu byłaś/byłeś na diecie? Poniedziałek, początek nowego roku czy pierwszy dzień nowego miesiąca… Każdy z tych momentów był tym wyjątkowym, który miał być początkiem odchudzania, początkiem nowej diety. Zapatrzeni w obraz jaki kreowany jest w social mediach, telewizji czy szeroko rozumianym Internecie oczekujemy natychmiastowych efektów. Chcemy by ktoś dał nam magiczną pigułkę, która w jakiś cudowny sposób pozbędzie nas nadwagi, kompleksów i sprawi, że nasze życie stanie się szczęśliwe bez naszego wysiłku. Niestety to tak nie działa bo odchudzanie to nie sprint a maraton.

Z psychologicznego punktu widzenia konkretne słowa czy też gra słów może wywoływać w nas różne emocje a nawet zachowania. Czasami wystarczy powiedzieć coś innymi słowami a nasze odczucia oraz reakcje mogą być diametralnie inne. Wynika z tego, że efekty diety oraz całego procesu odchudzania wiążą się z także z naszymi przekonaniami. We współczesnym świecie słowo „dieta” jest kojarzone głównie z odchudzaniem. A tak naprawdę dieta to po prostu nasz sposób odżywiania. Niezależnie czy jest zdrowo czy nie każdy z nas jest na diecie. A przez fakt kojarzenia diety z odchudzaniem wielu osobom na samą myśl o przejściu na nią chce się jeszcze więcej jeść!

Dziś już wiemy, że to nie dany rodzaj produktów ale ilość spożywanych kalorii prowadzi do nadwagi, dlatego dobrze jest znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. I tutaj uwaga! Zarówno zbyt mała ilość spożywanych kalorii jak i ich nadmiar nie jest dla nas wskazany. Nie zaleca się schodzić poniżej swojego zapotrzebowania energetycznego. Aby utrata kilogramów była zdrowa i miała sens warto to robić z głową oraz zgodnie z tym czego w danym momencie potrzebuje nasze ciało. Dlatego zwróć uwagę na tempo odchudzania by było dostosowane do Ciebie. Jakie jest właściwe dla Ciebie możesz obliczyć na przykład tutaj na stronie https://kalkulatorkalorii.net/kalkulator-odchudzania. To ważne by wziąć pod uwagę swoje tempo ponieważ zbyt szybka utrata kilogramów może być niebezpieczna dla naszego zdrowia lub/i w przyszłości doprowadzić do efektu jo-jo.

Brak cierpliwości

Cierpliwość… w dzisiejszych czasach kiedy wszystko jest express i instant cierpliwość jest cechą chyba co raz rzadziej spotykaną ale z drugiej strony bardzo potrzebną by w tym wszystkim nie zwariować. Samo odchudzanie nas tego bardzo dobrze uczy. Bo choć byśmy nie wiem jak pilnowali diety i katowali się na treningach nie schudniemy w ciągu jednego dnia czy tygodnia (choć czas trwania odchudzania zależy od wielu czynników takich jak:  waga wyjściowa, problemy zdrowotne, zaangażowanie). Jedno jest pewne –  musimy działać konsekwentnie i systematycznie dzień po dniu. Innej drogi nie ma… Jesteśmy w stanie zapłacić grube pieniądze za programy odchudzające i świetnie dopasowane diety  ale kiedy brakuje nam  konsekwencji i cierpliwości w jej pilnowaniu to niestety nie zdziałamy zbyt wiele. Sama droga prowadząca do uzyskania określonej wagi jest ogromną lekcją cierpliwości i wytrwałości, dlatego podejmując się tego zadania wiedz, że nie potrwa to szybko i będzie wymagało od Ciebie zaangażowania  i wspomnianych wcześniej dużych nakładów cierpliwości.

Podejmując się odchudzania musisz wiedzieć o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy – czekają Cię spore zmiany. Wszystkie sprawy związane z przejściem na dietę wiążą się z licznymi zmianami w Twoim życiu. Dieta będzie wymagała włożenia w nią trochę wysiłku: od zaplanowania posiłków poprzez zrobienie zakupów oraz przygotowaniu dań. Trening będzie wymagał systematyczności i konsekwencji. A wszystko razem sprawi, że cierpliwość i zaangażowanie będą musiały stać się twoimi przyjaciółmi. Brzmi strasznie? Ale uwierz mi, że wcale tak nie jest. Owszem początki mogą a nawet będą trochę trudne, ale mimo wszystko wysiłek się opłaca. Zmiany w życiu uczą nas czegoś nowego i pozwalają doświadczać wielu rzeczy – zarówno dobre jak i złe – bo ze wszystkich lekcji warto wyciągnąć wnioski. Nie obawiaj się zmiany dotychczasowego stylu życia bo ten nowy także może być fajny – w głównej mierze zależy to od Ciebie i Twojego podejścia. Czasami wystarczą małe zmiany w diecie czy wprowadzenie więcej ruchu do Twojego życia by móc zobaczyć pierwsze efekty – wszystko zależy jakie są Twoje cele, które warto ustalić na początku.

Odchudzanie może być przygodą do poznania siebie. Pamiętaj tylko by robić to z głową, powoli i systematycznie. 

Weronika.

*artykuł sponsorowany

Polecane