Napoje roślinne – co warto o nich wiedzieć?

Z każdym rokiem coraz większa liczba osób ogranicza w swojej diecie mięso oraz produkty odzwierzęce – w tym mleko. Część z nich szuka alternatywy dla mleka krowiego i sięga po jego roślinne zamienniki, których obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór.

Rodzaje napojów roślinnych

Tutaj przy okazji warto zwrócić uwagę na nazewnictwo: obecnie ze względów prawnych do określenia napojów roślinnych nie używa się nazwy „mleko” tylko właśnie „napój”. Wraz z zapotrzebowaniem na zamienniki mleka krowiego na rynku rozrasta się oferta dostępnych napojów roślinnych. Wytwarzane na bazie składników roślinnych mają swoim wyglądem oraz konsystencją przypominać „tradycyjne” mleko krowie. Najbardziej popularne napoje roślinne to:

  • napój kokosowy
  • napój owsiany
  • napój ryżowy
  • napoje na bazie orzechów: migdałowy, z orzechów włoskich czy laskowych, nerkowca
  • napój gryczany
  • napój orkiszowy
  • napój sojowy

Często napoje roślinne wzbogacane są dodatkiem wapnia, by zwiększyć walory odżywcze produktu. Można również spotkać napoje dosładzane miodem czy agawą jak na przykład produkty ecomil. Ponadto napoje roślinne mogą również występować w różnych wariantach smakowych: kakaowe czy z dodatkiem wanilii.  Co ważne takie napoje są bez laktozy oraz w większości bez glutenu co sprawdzi się dla osób z nietolerancją tych właśnie alergenów. Napoje roślinne są dostępne zarówno w małych jak i większych opakowaniach.

Napój roślinny – do czego wykorzystać?

Napoje roślinne mają być zamiennikiem mleka krowiego, dlatego znajdują szerokie zastosowanie podczas gotowania czy przygotowywania naszych posiłków. Oprócz typowych napojów roślinnych można także spotkać ich zagęszczoną wersję, która sprawdzi się do przygotowania deserów. Szeroki wybór takich produktów oferuje sklep ze zdrową żywnością organic24.pl. W zależności od rodzaju napoju można je wykorzystać do wielu dań.  Najczęściej napoje roślinne są wykorzystywane jako dodatek do kawy czy kakao. Z powodzeniem można je użyć do przepisów, w których wśród składników znajduje się mleko krowie. Można je wykorzystać do przygotowania koktajli, naleśników, gofrów, placuszków, ciast czy innych słodkich deserów.

Napoje roślinne mogą być także bazą do przygotowania płatków/musli, owsianki, jaglanki czy kaszy manny. Niektóre mleka roślinne np. gryczane czy orzechowe mają charakterystyczny smak dlatego przed użyciem warto spróbować samego napoju a następnie wykorzystać je do przygotowania naszej potrawy.

Dlaczego warto pić napoje roślinne?

Napoje roślinne do świetna alternatywa dla mleka krowiego, szczególnie dla osób, które z powodu nietolerancji laktozy nie mogą spożywać mleka pochodzenia zwierzęcego. Ale to także opcja dla osób, które ograniczyły lub wyeliminowały produkty zwierzęce. Napoje roślinne występują w wielu opcjach smakowych co z pewnością wzbogaci smak nie jednej potrawy. Fortyfikowane czyli wzbogacane napoje (chociaż te niefortyfikowane również) posiadają również wiele cennych witamin oraz składników mineralnych takich jak wapń, witaminę D, witaminy B2 i B12  oraz magnez czy cynk. Nie zawierają cholesterolu.

Podsumowując, napoje roślinne coraz częściej pojawiają się w naszej diecie oraz znajdują szerokie zastosowanie w przygotowywaniu codziennych posiłków. Dzięki zawartości wielu witamin i minerałów wzbogacają naszą dietę nie tylko smakowo ale także odżywiają nasze ciało od środka. Można zatem śmiało stwierdzić, że jest to zdrowa alternatywa dla “tradycyjnego” mleka krowiego. 

Z racji roślinnego pochodzenia napojów są one bogate w błonnik, który korzystnie wpływa na przemianę materii co szczególnie ważne jest dla osób ze spowolnionym metabolizmem. Napoje roślinne mogą także urozmaicić naszą  dietę dodając smaku naszym codziennym posiłkom.  Można je wykorzystać zarówno do dań na słodko jak i na słono. Bogactwo i różnorodność napojów roślinnych sprawia, że zapewne każdy znajdzie swój ulubiony smak. 

*artykuł sponsorowany

Polecane

Dodaj komentarz