Świadome odchudzanie czyli skuteczna dieta odchudzająca

Gdybym zapytała co trzeba zrobić aby schudnąć pewnie większość powiedziałaby, że najważniejsza jest dieta i trening. Inni dodaliby jeszcze do tego motywację. To wszystko oczywiście jest prawdą i te wszystkie elementy w głównej mierze odpowiadają za powodzenie naszego działania. Jednak ja dołożyłabym coś co jeszcze. Coś co według mnie jest bardzo ważne i musi pojawić się jeszcze zanim zaczniemy się odchudzać czyli świadomość.
Sama przeszłam dość długą „odchudzającą drogę”. Testowałam rożne diety z marnym skutkiem. Dzisiaj mogę powiedzieć, że z własnego doświadczenia wiem, że często popularne diety (zwłaszcza monotematyczne) mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Nasze ciało nie powinno być dla nas miejscem eksperymentów i doświadczeń. Mamy je jedno więc powinniśmy o nie zadbać. Po kilku latach swojej walki z kilogramami doszłam do wniosków, że ważne w tym całym odchudzaniu jest zdrowy rozsądek oraz holistyczne podejście czyli współpraca trzech elementów: dieta, aktywność fizyczna i psychika.

Moja metamorfoza

To jacy jesteśmy: co lubimy a czego nie, na co na stać i z czym nie umiemy sobie poradzić to wiedza o nas samych, która pomaga w przetrwaniu kryzysowych momentów. Takich chwil w odchudzaniu nie brakuje. Ale ta świadomość dotyczy także tego czym się karmimy: z czego zrobione jest jedzenie, co powinniśmy jeść a czego lepiej unikać.

Dieta, trening, konieczność przestrzegania pewnych zasad potrafi być frustrujące. Do szewskiej pasji może nas doprowadzić sytuacja kiedy to nagle musimy rezygnować z ulubionych przysmaków bo nad głową wisi widmo „dieta”. W takich momentach nasze emocje biorą nad nami górę i jeśli nie mamy o nich wiedzy oraz umiejętności jak sobie z nimi poradzić – niestety stają się zwycięzcami a my ponosimy kolejną porażkę zajadając ją czekoladą. A gdybyśmy wiedzieli, że to tylko chwilowa nasza reakcja, potrafili ją rozpoznać i świadomie ją zmienić wszystko potoczyłoby się inaczej – trwalibyśmy przy diecie i ćwiczeniach zmierzając do celu. Uwierz mi, że zdecydowanie korzystniejsze jest traktowanie diety jako coś co pomoże odzyskać zdrowie i energię a nie jak zło konieczne. Kiedy polubisz się z nowymi zdrowymi nawykami żywieniowymi okaże się, że nie jest wcale tak źle jak inni mówią.

Pędzimy, gnamy każdego dnia co raz szybciej. Jemy byle gdzie, byle jak a później dziwimy się, że tyjemy czy chorujemy. Jedzenie jest dla nas automatycznym zadaniem do wykonania każdego dnia – musimy zjeść by mieć siłę, bo organizm o to prosi. Zazwyczaj jemy w biegu albo przed telewizorem. Zawsze coś, ktoś wymaga naszej uwagi przy jedzeniu. Ciężko nam zatrzymać się i zjeść bo przecież tyle spraw dookoła się dzieje a my musimy ze wszystkim zdążyć. Nasze ciało czasami nawet nie ma czasu zarejestrować faktu, że coś zjedliśmy! Dlatego za chwilę znowu jesteśmy głodni i tak rodzi się chęć podjadania. Zjadamy więcej niż nam potrzeba a to wszystko odkłada się w ten nieszczęsny tłuszczyk z którym tak ciężko każdego dnia walczymy. Chcemy być zdrowi i szczupli. Chcemy jeść zdrowo, ale w tej codziennej gonitwie to bardzo trudne do osiągnięcia. Jaka jest na to recepta? Zacznij od samoświadomości. Poznaj siebie i swoje ciało. Przyjrzyj się swoim emocjom towarzyszącym Ci każdego dnia – kiedy jesz, przed i po posiłku. Być może jest tak, że automatycznie lub nieświadomie skazujesz się na porażkę – przez na przykład – jedzenie przed telewizorem, podjadanie w trakcie gotowania obiadu czy nagradzanie siebie słodyczami za udany dzień w pracy lub wręcz przeciwnie za kiepski dzień. Spójrz na swoje nawyki i najlepiej je zapisz na kartce. To da Ci obraz tego jak wyglądają Twoje nawyki żywieniowe a z tą wiedzą łatwiej będzie coś zmienić – tak naprawdę. Im więcej wiesz o sobie i przyzwyczajeniach tym skuteczniej możesz się z nimi uporać.

Czym jest świadome odchudzanie?

Świadome odchudzanie to połącznie wiedzy o nas, o otaczającym świecie, odżywianiu ale także aktywności fizycznej oraz pracy z nawykami.
To przede wszystkim poznanie siebie jako człowieka w tym swoich mocnych i słabych stron, rozpoznanie emocji i naszego zachowania kiedy dana emocja nami kieruje. Tutaj niezwykle ważne jest to jak reagujemy na negatywne emocje (często je zajadamy) oraz to jak potrafimy niwelować skutki stresu( którego dość sporo w naszym życiu). To także określenie swoich umiejętności oraz ograniczeń, które w dalszym etapie najlepiej zaakceptować (pewnych predyspozycji nie jesteśmy w stanie zmienić). Niezwykle ważne według mnie jest także słuchanie swojego ciała, tego co nam chce przekazać. Dzięki obserwacji tego jak na przykład reagujemy na zjedzenie pewnej grupy pokarmów jesteśmy w stanie rozpoznać czy nam to służy czy nie. Świadomość siebie w konsekwencji prowadzi do akceptacji siebie w obecnym stanie ale także podjęciu działań mających na celu zmianę tego co nie sprzyja naszemu zdrowiu (podjęciu decyzji o odchudzaniu). Dzięki świadomemu odchudzaniu można nauczyć się jak rozróżnić prawdziwy głód od tylko chęci zjedzenia danego produktu – często zdarza się nam zjeść coś mimo, że wcale nie jesteśmy głodni. Rozpoznanie tych dwóch stanów pomoże zapanować między innymi nad podjadaniem, które jest jedną z przyczyn nadwagi. Świadomy wybór dotyczy także naszych decyzji podejmowanych w czasie zakupów w sklepie. Znajomość składników danego produktu pomoże wyeliminować szkodliwe dla naszego organizmu dodatki do żywności. W tym zakresie świadomość tego co jest dodawane do produktów, które zjadamy jest niezwykle ważna nie tylko w procesie odchudzania ale także dbania o zdrowie. Świadome odchudzanie wiąże się także z samodzielnym przygotowaniem posiłków (na tyle ile jest to możliwe) oraz dobrą organizacją naszej codziennej diety. To także próbowanie nowych smaków oraz pozwolenie sobie czasami na zjedzenie czegoś mnie zdrowego ale przywodzi na myśl na przykład wspomnienia z dzieciństwa czy jakieś ważne wydarzenie (w tym momencie wiemy, że gdy zjemy na przykład kawałek tortu nic nam się nie stanie pod warunkiem, że będzie to jeden i to raz na jakiś czas).


Na świadome odchudzanie składa się także aktywność fizyczna poprzez którą spalamy zbędne kalorie oraz wzmacniamy i rozwijamy swoje ciała – rodzaj aktywności dostosowany do naszych możliwości oraz wybór tego co lubimy na pewno będzie dla nas korzystny. Najważniejsze jednak to traktowanie zmian naszych nawyków jako coś naszego z którym chcemy zostać na zawsze, bo najskuteczniejsze zmiany to takie z którymi jesteśmy na co dzień, które nie przynoszą nam dodatkowego stresu. Takie przekonanie samego siebie wymaga czasu, bo kiedy ileś lat żyjemy z pewnymi niekorzystnymi nawykami nie da się ich zmienić w ciągu jednego dnia. Ale każdego dnia trzeba nad nimi konsekwentnie pracować utożsamiając się z nimi. Często jest tak, że nie zdajemy sobie nawet sprawy ze szkodliwości naszych nawyków żywieniowych. Wydaje nam się, że to co robimy wszystko nam służy choć z drugiej strony widzimy, że nie ma tych pożądanych efektów.

Odchudzanie wymaga zaangażowania ale to ważne jeśli chcemy aby efekty zostały z nami na zawsze. Najważniejsze to przekonać samego siebie, że chcemy tego dokonać i uwierzyć we własne możliwości. Czasami kiedy nie ma wsparcia z zewnątrz jedynce co możemy zrobić to poszukać go wewnątrz siebie. Każdy z nas ma siłę do wytrwania w swoich postanowieniach. Podejmij szczerą decyzję oraz uwierz, że możesz a uda się. Odchudzanie może być wspaniałą przygodą, dzięki której nie tylko zgubisz zbędne kilogramy ale także lepiej poznasz i zrozumiesz samego siebie co znajdzie odzwierciedlenie w innych aspektach Twojego życia. Wszystko zaczyna się od małego kroku i wymaga cierpliwości w stawianiu kolejnych.

W dokonaniu zmian nie tylko w nawykach żywieniowych ale również rozpoczęciu skutecznego odchudzania pomoże Ci moja książka “Zmiana zaczyna się w umyśle” – znajdziesz ją tutaj.

Weronika.

Polecane

Dodaj komentarz