5 lekcji na 5 lat blogowania

Pierwsze pomysły na pisanie bloga pojawiły się wiele lat temu kiedy “moda” na blogowanie dopiero raczkowała. Nie pamiętam nazwy pierwszego mojego bloga ale pamiętam, że pisałam w nim porady jak wyczyścić białe buty czy przygotować mrożoną herbatę. Pisanie tamtego bloga nie trwało zbyt długo i odpuściłam to sobie na długie lata. Ale chęć dzielenia się swoimi pomysłami zawsze gdzieś w środku mnie się tliła. Zaczątkiem powrotu było moje odchudzanie a dokładniej gotowanie i tworzenie swoich przepisów – głównie na FIT słodycze. Wtedy na rynku nie było ich zbyt wiele więc pomyślałam, że dzielenie się ich na blogu będzie dobrym pomysłem. I tak się stało! Zaczęłam tworzyć zdrowe przepisy i wrzucać je na bloga. Z czasem założyłam również profil na Facebooku oraz Instagramie gdzie również publikowałam swoje przepisy. To już 5 lat! Przez ten okres od blogowania z pasji przeszłam do tego, że po części blog to moja praca zawodowa. Ten czas wiele mnie nauczył zarówno o blogowaniu jak i prowadzeniu biznesu. Były momenty lepsze i gorsze ale z ręką na sercu mogę przyznać, że nigdy nie dopadło mnie zwątpienie, że to co robię ma sens. Zawsze gdzieś w środku było i jest przekonanie “To Twoja misja”. Z okazji 5 urodzin bloga przygotowałam 5 lekcji z blogowania, które wyciągnęłam przez ten czas.

1 Cierpliwość
Zdecydowanie nie należę do cierpliwych osób. Ale praca przy blogu mnie tego nauczyła a właściwie to uczy każdego dnia. Patrząc na innych może nam się wydawać, że to wszystko jest takie proste – wystarczy zrobić zdjęcia, wrzucić je bloga czy SM i już. Reklamodawcy zaczną pisać i dawać Ci zlecenia a bloga zacznie odwiedzać mnóstwo ludzi. Też tak na początku myślałam. Jeśli Twoim celem jest by blog stał się Twoją pracą to musisz się nauczyć cierpliwości bo nic nie zadzieje się z dnia na dzień. Musisz poświęcić temu pewną część swojego życia już za nim staniesz się blogerką na cały etat. Dzisiaj konkurencja jest ogromna praktycznie w każdej dziedzinie w jakiej zamierzasz pisać. Przygotuj się na okresy kiedy zainteresowanie Twoim blogiem będzie mniejsze ale to właśnie moment by się nie poddawać ale działać! Tworzyć nowe treści, pomyśleć co działa a co nie i zaplanować ewentualne zmiany w swoim działaniu.


2 Systematyczność
Systematyczne działania jest kluczowe w wielu aspektach naszego życia: zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym w tym blogowej pracy. By nie dać się zapomnieć swoim odbiorcom oraz mieć kontakt z czytelnikami ważna jest systematyczność naszych działań. Nie muszą to być długie wpisy pełne wiedzy czy naszych przemyśleń. Czasami wystarczy napisać kilka słów i zachęcić czytelników do interakcji. Ale z drugiej strony warto zastanowić się czy treść postu płynie od nas czy jest pisany na siłę – uwierzcie mi, że czasami da się to wyczuć!


3 Słuchanie swoich odbiorców
Odbiorcy Twojego bloga to czytelnicy na których Ci zależy. To oni są sensem i motorem napędowym działania, dlatego pisząc swoje treści słuchaj jakie potrzeby mają Twoi czytelnicy. O czym chcą się dowiedzieć, jak możesz im pomóc czy jakie oczekiwania mają wobec Ciebie. Przecież to dla naszych odbiorców tworzymy treści. To dzięki nim jesteśmy w tym miejscu i tworzymy. Czasami czytelnicy sami piszą wskazówki a czasami można po prostu zapytać co myślą o danym pomyśle czy jakich treści oczekują.


4 Rozwijanie się, nauka
Świat się zmienia i człowiek również zmienia swoje życie, podejście. Tworząc bloga trzeba pamiętać, że czytają go ludzie, którzy często szukają rozwiązania jakiegoś problemu. Dlatego my jako potencjalni “dawcy odpowiedzi” na ten problem musimy szukać jak najlepszych sposobów ich rozwiązania. Warto być bieżąco z nowościami oraz wiedzą na temat dziedziny, którą się zajmujemy. Mnóstwo informacji możemy znaleźć w Internecie – tutaj jednak zwracam uwagę na to, żeby nie wierzyć we wszystko co jest napisane! Pamiętajmy o sprawdzeniu źródeł skąd dana informacja pochodzi! Nie zapominajmy także o książkach, w których nadal tkwi ogromny potencjał informacyjny.


5 Wiara w to co robisz
Musisz wierzyć, że to co robisz ma sens i będzie potrzebne Twoim odbiorcom. Bez wiary w swoje działania szybko można stracić zapał i motywację. Jeśli Ty nie uwierzysz w swoje treści i działania to jak mają Tobie zaufać inni? Przemyśl jakie wartości chcesz przekazywać w swoich treściach, uwierz w nie i działaj. Oczywiście, będą pojawiać się chwile zwątpienia bo nie zawsze czytelność bloga jest na takim samym poziomie i trzeba być na to przygotowanym. Chodzi o to aby mimo to dalej działać i tworzyć treści w zgodzie ze sobą oraz z wiarą w ich przesłanie.


Pisanie bloga i tworzenie treści w Internecie to z jednej strony przyjemna i rozwijająca praca z drugiej droga pełna niespodzianek, czasami niepowodzeń i ciągłej uważności a nawet ciężkich chwil. Może jednak nieść za sobą dużo wspaniałych przygód, nowych znajomości czy przetestowania interesujących produktów. Ważna jest wiara w to co się robi by tym samym zarażać swoich czytelników.

Weronika.

Polecane

Dodaj komentarz