Jak działa błonnik na organizm człowieka?

Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje wielu substancji odżywczych, składników mineralnych czy witamin. W zbilansowanej diecie człowieka dobrze zadbać o prawidłową ilość białek, węglowodanów oraz tłuszczy. Ich ilość jest indywidualna i zależy od czynników. Jednym z ważnych substancji, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu ciała człowieka (głównie w kwestii trawienia) jest błonnik pokarmowy.

Błonnik pokarmowy to składowa część ścianek komórek roślinnych, która jest odporna na rozkładanie przez enzymy trawienne znajdujące się w naszym przewodzie pokarmowym. W skład błonnika wchodzą: pektyny, celuloza, lignina, hemicelulozy oraz śluzy. Mimo, że nie jest on trawiony przez organizm ani nie jest źródłem energii to przypisuje mu się bardzo duże znaczenie. Błonnik określany jest jako kluczowy element w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Brak odpowiedniej ilości błonnika w naszej diecie może prowadzić do problemów we właściwym działaniu układu trawiennego. Sproszkowany błonnik można znaleźć na stronie https://dlapacjenta.pl/blonnik.html.

Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj są ważne dla naszego organizmu. Błonnik rozpuszczalny znajdziemy w takich produktach jak: rośliny strączkowe, owoce typu: jabłka, cytrusy czy jagody), otręby owsiane oraz produkty jęczmienne. Jest on pomocy w procesach metabolicznych węglowodanów i tłuszczy. Błonnik nierozpuszczalny znajdziemy w warzywach takich jak: seler, kapusta, buraki czy kalafior a także w siemieniu lnianym, pełnoziarnistych produktach. Ten rodzaj błonnika działa pozytywnie szczególnie na pracę jelita grubego.

Zalety spożywania błonnika

Najważniejszą zaletą spożywania błonnika pokarmowego jest jego pozytywny wpływ na działanie naszego układu trawiennego. Błonnik pomaga również chronić przed chorobami układu krążenia dzięki zmniejszeniu wchłaniania cholesterolu. Wspiera także odchudzanie poprzez wchłanianie wody powodując zmniejszenie uczucia głodu a także zapobiegając zaparciom. Pomaga na dłużej zachować sytość po posiłku. Błonnik opóźnia wchłanianie glukozy co może przeciwdziałać powstawaniu cukrzycy. Ponadto wpływa na poprawienie wyglądu skóry, paznokci a nawet włosów.

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie 25 g błonnika pokarmowego osobie dorosłej. Spożywanie błonnika może chronić przed problemami układu trawiennego takimi jak zaparcia ale także chorobami dietozależnymi.

*materiał sponsorowany

Polecane