Czym jest nietolerancja glutenu i co robić, kiedy dopadnie i nas?

Dla większości z nas makaron, chleb oraz inne produkty zawierające gluten są bazą diety. Jeśli jednak odczuwamy po nich dyskomfort, ból bądź inne dolegliwości, bardzo prawdopodobne, że należymy do osób z nietolerancją glutenu. Jest to złożony problem zdrowotny, który nadal dla wielu pozostaje zagadką. Sprawdź, czym dokładnie jest nietolerancja glutenu, jak się objawia oraz jak postępować, aby objawy nietolerancji glutenu nie uprzykrzały nam życia!

  1. Nietolerancja glutenu — co to?
  2. Objawy nietolerancji glutenu
  3. Jak radzić sobie z nietolerancją glutenu?

Nietolerancja glutenu — co to?

Na nietolerancję glutenu skarży się coraz więcej osób. Czym ona jednak jest? Gluten jest białkiem występującym w wielu typach zbóż. Znajdziemy go w jęczmieniu, życie czy pszenicy. W niektórych osobach wywołuje niemiłe dolegliwości trawienne. Bardzo często nietolerancję glutenu nazywa się celiakią. Jednak, choć objawy celiakii są podobne, nietolerancja glutenu ma znamiona alergii, z kolei celiakia to autoimmunologiczne schorzenie, które jest znacznie poważniejsze, gdyż prowadzić może do uszkodzenia błony śluzowej jelita.

Objawy nietolerancji glutenu

Podstawowe objawy nietolerancji glutenu to bóle brzucha występujące po spożyciu produktów bogatych w to białko oraz przewlekłe zmęczenie. Alergia na gluten objawia się zmianami skórnymi, wzdęciami czy problemami z koncentracją. Warto bardzo dokładnie obserwować swój organizm, aby wiedzieć, kiedy wysyła sygnały alarmowe i co one oznaczają. Aby objawy alergii na gluten zostały odpowiednio rozpoznane, można również podjąć się rozmaitych badań, wśród których wyróżnia się testy skórne czy endoskopię. Kiedy diagnoza zostanie potwierdzona, konieczna może okazać się dieta bezglutenowa. 

Jak radzić sobie z nietolerancją glutenu?

Leczenie nietolerancji glutenu rozpoczyna się od zastosowania diety bezglutenowej. Dietę bezglutenową charakteryzują specjalne wypieki dla osób z nietolerancją glutenu. Nie zawierają one tego szkodliwego białka, dlatego nie powodują niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego. Z diety osoby, która nie może spożywać glutenu, należy wyeliminować inne produkty zbożowe, takie jak makarony, produkty przetworzone. Są one szkodliwe dla układu pokarmowego, mogą poważnie zaburzyć proces trawienia. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zamierzasz zgłębić temat nietolerancji glutenu, celiakii, a także zapoznać się z produktami, które ten gluten zawierają i przerzucić się na produkty pozbawione glutenu, koniecznie odwiedź stronę internetową https://bezglutenowyhert.pl/.

*materiał sponsorowany

Polecane