Witajcie, lekkie i puszyste bezglutenowe ptysie z dodatkiem kremu orzechowego. Ptysie powstały na bazie mąki kukurydzianej oraz ziemniaczanej. Dla osłody możesz dodać ksylitol, miód czy inne ulubione słodzidło. Nadzienie to prosty krem na bazie serka homogenizowanego z dodatkiem masła orzechowego oraz mąki kokosowej by zagęścić masę. Zamiast masła orzechowego możesz użyć innych składników taki jak na przykład świeże owoce, dzięki czemu możesz je przygotować na wiele różnych sposobów. Te słodkie maleństwa nie tylko pysznie smakują ale również mogą być efektową dekoracją stołu.
Mam nadzieję, że skusisz się na choć jednego takiego ptysia:)
Składniki
- 1 szklanka wody
- ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
- ¾ szklanki mąki kukurydzianej
- 1 łyżka miodu
- 100 g prawdziwego masła
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
- 4 duże jajka
Nadzienie
- 300 g serka homogenizowanego naturalnego
- 1 łyżka masła orzechowego
- 2 łyżeczki mąki kokosowej
- opcjonalnie 1 łyżka ksylitolu
Dodatkowo
- 1 łyżka zmielonego ksylitolu do dekoracji
Wykonanie
Do garnka wlej mąkę. Dodaj masło oraz miód. Mieszaj aż masło się rozpuści. Gdy woda zacznie się gotować dodaj obie mąki oraz proszek do pieczenia. Energicznie mieszaj aż powstanie gęsta masa. Odstaw do wystudzenia. Gdy masa wystygnie dodaj jajka – po kolei po każdym dokładnie zmiksuj. Tak przygotowaną masę przełóż do rękawa cukierniczego. Formę wyłóż papierem do pieczenia i przy pomocy rękawa wyciskaj ptysie. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 25 minut a następnie zmniejsz temperaturę do 100 stopni i piecz jeszcze 10 minut. Nie otwierając piekarnika zostaw ciastka jeszcze na około 20 minut. Następnie wystudzone ciastka przetnij na pół.
Nadzienie
Serek homogenizowany wymieszaj z masłem orzechowym oraz mąką (opcjonalnie dla osłody dodaj ksylitol). Nadzienie nałóż na jedną część ptysia i przykryj drugim kawałkiem. Wierzch udekoruj zmielonym ksylitolem.
Ptysie możesz również udekorować startą czekoladą lub polewą czekoladową i posiekanymi orzeszkami.
Smacznego!
Weronika.