Kuchnia ze smakiem: aromatyczne i pełne smaku przyprawy Knorr cz. 1

Przyprawy znane są od 50 000 lat p.n.e! Wielokrotnie wykorzystywano je jako kartę przetargową na wojnach oraz jeden z produktów wymiany handlowej. Niektóre przyprawy traktowano jako cenne skarby, które warte były krocie. Dzisiaj z łatwością możemy z nich korzystać w domu bez konieczności opuszczania swojego miasta.


„Czasami wystarczy szczypta przyprawy by zmienić smak całego dania…” – zdecydowanie się z tym zgadzam. Przyprawy są dla mnie totalnym „must have” w kuchni. To dzięki nim nasza potrawa zyskuje smaku i charakteru, dlatego warto wybierać aromatyczne a jednocześnie dobre jakościowo przyprawy. Nie jest obojętny  także kraj pochodzenia danej przyprawy co ma duże znaczenie dla smaku i aromatu. Przyprawy Knorr pochodzą z różnych rejonów świata od naszej rodzimej Polski po inne kraje Europy, Ameryki, Afryki oraz  Azji gdzie mają najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. 

Każda przyprawa pozwoli choć na chwilę przenieść się zmysłami zapachu i smaku do innego rejonu świata.  Jesteście gotowi na pełną aromatu i smaku podróż? Zaczniemy od krajów dalekiego wschodu od przyprawy, bez której nie wyobrażam sobie jesiennych deserówJ


Cynamon z Wietnamu
Przyprawa ta jest pozyskiwana z kory cynamonowca. Roślina ta lubi dużą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę dlatego uprawiana jest między innymi na górzystych terenach Wietnamu. Ma lekko słodki smak i aromat. Można  ją wykorzystać do przygotowania deserów, ciast czy dań z owoców na przykład jabłek.
Kurkuma z Indii
Kurkuma nazywana jest również złotem ze względu na kolor oraz dawne hinduskie wierzenia mówiące o tym, że przynosi szczęście – jest także jednym ze składników tak zwanego złotego mleka. To bardzo aromatyczna przyprawa o licznych właściwościach. Rośnie głównie w krajach tropikalnych. Dzięki niej potrawy nabierają niezwykłej złotej barwy oraz orientalnego smaku.
Imbir z Nigerii
To przyprawa lubiąca gorący klimat, dlatego chętnie rośnie w afrykańskim klimacie Nigerii. Imbir ma bardzo charakterystyczny smak oraz zapach. Idealnie sprawdzi się do zup, sosów czy sałatek. Imbir posiada też dużo właściwości prozdrowotnych.
Gałka muszkatołowa z Indonezji
Przyprawa, która do Europy dotarła w okresie średniowiecza pochodzi z Indonezji gdzie do dziś jest uprawiana. Można  ją wykorzystać do przyprawiania mięs, bigosu czy ciast i deserów – na przykład świątecznych pierników. 

Papryka słodka z Hiszpanii
Papryka nadaje potrawom charakterystycznego smaku, dlatego jest chętnie wykorzystywana do wielu potraw mięsnych, bez mięsnych zup czy marynat. Dojrzewa w słońcu pięknej Hiszpanii co nadaje  jej wyjątkowy smak.
Tymianek z Polski
Przyprawa, która przybyła do Polski za czasów królowej Bony gdzie znalazł idealne warunki do wzrostu. Tymianek ma lekko orzeźwiający smak z lekką nutą pikantności. Idealnie sprawdza się do marynat, sosów czy zup.
Cebula z USA
Cebula to dobrze znane i chętnie wykorzystywane warzywo. W suszonej postaci może stanowić dodatek do wielu dań z mięsem jak warzywnych. To element wielu dań kuchni na całym świecie. Dojrzewająca w słonecznych rejonach Stanów znajduje idealne warunki do rozwoju.

Oregano z Turcji
To przyprawa chętnie wykorzystywana do sosów, makaronu czy pizzy. Szerokie zastosowanie znajduje w kuchni włoskiej i tureckiej. Dojrzewa z słonecznych rejonach obu tych Państw, gdzie panuje suchy i gorący klimat sprzyjający uprawie oregano. 

CDN…
Weronika 

Polecane

Dodaj komentarz