Czym jest dieta low IG i jakie zalety ma trzymanie się niskiego indeksu glikemicznego?

Dieta low IG to dla wielu osób konieczność. Ten model żywieniowy cieszy się szczególnym zainteresowaniem chorych na cukrzycę oraz insulinooporność. Nie bez powodu zyskał on uznanie kobiet borykających się z endometriozą. Prawdą jest, że trzymanie niskiego indeksu glikemicznego może przynieść korzyści każdemu. Ważne jest jednak to, aby rozsądnie ułożyć jadłospis, co nie zawsze jest prostym zadaniem. 

Trzeba wiedzieć, że najniższy wskaźnik IG posiadają surowe warzywa, owoce, rośliny strączkowe czy produkty zbożowe pełnoziarniste. Wkomponowanie ich do codziennego menu wymaga jednak kreatywności. Właśnie dlatego rosnącą popularnością cieszy się dieta pudełkowa, która może zostać w stu procentach dopasowana do indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz spróbować tego rozwiązania, to koniecznie sprawdź kody rabatowe znajdujące się na Wydawaj Dobrze: https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/kod-rabatowy-10-na-catering-dieta-vikinga-46755. Jest tam m.in. rabat na Kuchnię Vikinga, a także wiele innych, popularnych cateringów.   

Czym jest indeks glikemiczny?

Na początku warto jest wyjaśnić, czym jest indeks glikemiczny. To sposób klasyfikacji produktów zawierających węglowodany. Kluczową rolę odgrywa tutaj tempo zwiększania stężenia glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy:

 • niski poziom IG (≤ 55) – głównie rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe warzywa i owoce,
 • średni poziom IG (56-69) – m.in. dojrzale banany, gotowane warzywa, kukurydza, kuskus, kasze,
 • wysoki poziom IG (≥70) – m.in. ziemniaki, białe pieczywo, żywność przetworzona, napoje gazowane, słodycze, alkohol.
Należy zaznaczyć, że indeks glikemiczny nie jest maksymalnie precyzyjny, ponieważ liczy się nie tylko szybkość wchłaniania węglowodanów, ale również ich ilość. Warto poznać pojęcie ładunku glikemicznego (ŁG), który jest nieco dokładniejszy.

Dlaczego warto być na diecie IG?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto być na diecie low IG, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi argumentami. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie istnieje jadłospis, który będzie odpowiedni dla każdego. Niezbędne jest indywidualne podejście (m.in. oszacowanie zapotrzebowania kalorycznego, wykluczenie alergenów czy produktów zaostrzających przebieg chorób przewlekłych).

 1. Ustabilizowanie pracy gospodarki węglowodanowej

Dieta low IG wspomaga stabilizację gospodarki węglowodanowej, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2, ale nie tylko. Im niższy poziom IG, tym wolniejszy wzrost poziomu glukozy we krwi. Zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów pozwala ograniczyć ryzyko gwałtownych wyrzutów insuliny. 

 1. Obniżenie złego cholesterolu

Omawiany model żywieniowy opiera się na zdrowych produktach o niskiej zawartości węglowodanów. Sporym plusem jest fakt, że wspomaga on obniżenie poziomu złego cholesterolu. Redukuje to prawdopodobieństwo rozwoju groźnych chorób serca i innych dolegliwości (np. udaru mózgu, miażdżycy, wylewu).

 1. Spadek masy ciała

Właściwie zbilansowana dieta IG to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób, które mądrze walczą ze zbędnymi kilogramami. Mniejsza ilość węglowodanów w posiłku oznacza jego niższą kaloryczność. Prawdą jest, że produkty o wysokiej wartości IG wywołują zjawisko „wilczego głodu”. Jest to wynikiem gwałtownego wyrzutu insuliny, który prowadzi do szybkiego obniżenia poziomu cukru w organizmie.

 1. Niższe ryzyko nowotworu

Okazuje się, że dieta IG ogranicza występowanie tzw. stresu oksydacyjnego, który zwiększa szansę rozwoju komórek nowotworowych, a także wielu innych schorzeń. To ważna wiadomość dla osób obawiających się raka jelita grubego, piersi, endometrium.

Dieta low IG – najważniejsze zasady

Do najważniejszych zasad diety low IG można zaliczyć:

 • spożywanie produktów zbożowych pełnoziarnistych,
 • ograniczenie ilości węglowodanów w posiłkach,
 • krótką obróbkę termiczną produktów,
 • zmniejszenie ilości spożywanych cukrów prostych,
 • świadome komponowanie potraw.

*materiał zewnętrzny

Polecane