Małe zielone listki i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego czyli główny składnik Yerba Mate nazywana także chimarrão, erva mate, indiańskie caá mati. Ten napój jest szczególnie uwielbiany przez mieszkańców Ameryki Południowej i niektórych krajów Bliskiego Wschodu. Jednak co raz bardziej staje się popularny również w krajach Europy. Nazwa „Yerba Mate” została najprawdopodobniej wymyślona przez jezuitów, którzy mając misję w Ameryce Południowej dotarli do plemienia, które delektowało się naparem z liści, który likwidował zmęczenie oraz rozjaśniał myślenie. Co do odkrycia yerba mate powstało wiele mitów i podań a jak głosi legenda „Boginie Księżyca i Chmury przybyły zwiedzić Ziemię. Znalazły tam jaguara, który chciał je zaatakować. Zostały jednak uratowane przez starca, który w podzięce dostał nowy rodzaj rośliny, z którego może przygotować „napar przyjaźni”. *
Właściwości Yerba Mate
Napar Yerba Mate ceniony jest za szereg różnych dobroczynnych właściwości wśród których wymienia się miedzy innymi:
- dużą zawartość naturalnej kofeiny oraz cennych dla organizmu związków takich jak: ksantany (kofeina, teobromina oraz teofilina); polifenole; saponiny; makroelementy – magnez, potas, fosfor; mikroelementy – mangan, cynk, miedź, chrom, krzem; witaminy – A, B1, B2, C, E, PP, H.
- naturalne pobudzenie organizmu do działania poprzez stymulację centralnego układu nerwowego
- pobudzenie mięśni
- pozytywny wpływ na pracę nerek
- wzmaga wydzielanie soku żołądkowego a tym samym pobudza trawienie
- przyspiesza metabolizm
- podnosi ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała jednocześnie zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych
- redukuje zmęczenie
- zwiększa odporność
- pozytywnie wpływa na jędrność skóry
- poprawia samopoczucie
- wspomaga odchudzanie
Napój Yerba Mate staje się co raz częściej zamiennikiem kawy. Stosowana w rozsądnych ilościach nie powoduje rozdrażnienia podobnego przy nadmiernym spożyciu kawy. Jest chętnie wybierana na przykład przez sportowców. Przygotowanie naparu Yerba Mate wymaga specjalnego sprzętu, który jest łatwo dostępny również na polskim rynku.
Zestawy do Yerba Mate można kupić na przykład w internetowych sklepach. Do zaparzenia napoju używa się naczynia zwanego “matero”. Matero może być wykonane z tykwy, ceramiki lub z drewna. Samo parzenie yerba mate jest także dość charakterystycznym procesem. Cały proces zaczyna się od przygotowania naczynia czyli curado, którego celem jest wzmocnienie i zabezpieczenie naczynia przed przeciekaniem.
Natomiast sama instrukcja parzenia Yerba Mate mówi:
- wsyp susz od ¼ do ¾ naczynia
- przykryj naczynie dłonią i odwróć odo góry dnem – potrząśnij nim kilka razy (celem jest odpowiednie ułożenie zmielonych liści
- następnie odwróć naczynie do pozycji wyściowej tak by susz znalazł się po jednej stronie naczynia tworząc skos
- umieszczamy rurkę bombillę (pamiętaj, żeby nią nie mieszać!) , która służy do picia (najczęściej jest to posrebrzana lub pozłacana metalowa rurka zakończona filtrem)
- zalewamy wodą – koniecznie ostudzona (optymalna temperatura to 65-84 stopnie Celsjusza, choć tak naprawdę temperatura zależna jest od marki
- pierwsze zalanie wody odbywa się przy użyciu małej ilości wody tak by cały susz ją wchłonął
- po kilku chwilach dolewamy wody do pełna
- napój można uzupełniać wodą do momentu aż napar nie straci swojego smaku i mocy
Są różne sposoby przygotowywania Yerby np. argentyński i urugwajski – różnią się rodzajem użytego naczynka i bombilli oraz sposobem jej wsadzania w susz.
Yerba Mate to napój, który działa orzeźwiająco i stymulująco w naturalny sposób. Ma wiele dobroczynnych właściwości a cały proces przygotowania naparu jest swoistym rytuałem – współcześnie nie tylko dla plemion zamieszkujących Amerykę Południową.
Pijecie Yerba Mate? Lubicie ten napój?:)
*Wikipedia
*materiał zewnętrzny