Dieta a stres czyli produkty, które pomogą w walce ze stresem!

Stres to cichy zabójca… A tego w ostatnim czasie nam nie brakuje. Stres jest pojęciem dość subiektywnym ponieważ dla jednej osoba jakieś wydarzenie może być stresujące a dla drugiej już nie. Pojawia się zazwyczaj w sytuacji kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że dana sytuacja jest dla niego trudna i nie może sobie z nią poradzić. Odczuwamy wtedy lęk. Czujemy go zarówno w naszej głowie jak i ciele. W momencie doświadczania stresu nasz organizm cały napina się, koncentruje na przetrwaniu. Ciało każdą (często nawet błahą sytuację), którą my odczuwamy jako stresującą traktuje jak walkę o życie! Stres to stan w którym występują tak silne emocje jak strach, lęk, złość a nawet wrogość. Bycie w stresie nie jest dla nas komfortowe. Objawy czujemy w całym naszym ciele oraz umyśle.

Oprócz technik relaksacji, medytacji czy aktywności fizycznej o złagodzenie wpływu stresu na nasz organizm warto także zadbać od środka, poprzez naszą dietę.

Przygotowałam dla Was listę 5 produktów, które dzięki swoim właściwościom pomagają w walce ze stresem:
– Migdały/orzechy – są bogate w magnez, który jest niezwykle ważny i cenny do prawidłowego działania naszego ośrodka nerwowego. Kiedy mamy jego niedobór mogą nas doskwierać skurcze mięśni czy ogólne rozdrażnienie. Pamiętaj jednak, że dość są kaloryczne dlatego zwróć uwagę na ilość jaką podjadasz w ciągu dnia.


– Awokado – zawiera bardzo dużo witaminy B, która wpływa na produkcję czerwonych krwinek. A to z kolei wpływa na poprawę naszego nastroju. Awokado możesz dodać do sałatki czy przygotować z niego domowe gucamole.


– Gorzka czekolada – tak! Gorzka czekolada pomaga ukoić nasze nerwy dzięki zawartości witamin grupy B oraz składników mineralnych takich jak magnez czy potas czy żelazo. Najlpesza będzie czekolada o wysokiej zawartości kakao.

– Płatki owsiane – dzięki zawartości pełnowartościowych węglowodanów , które przyczyniają się do produkcji serotoniny w naszym organizmie, która jest odpowiedzialna za nasz dobry nastrój. Z płatków owsianych możesz przygotować owsiankę, ciasteczka owsiane czy dodać je do koktajlu.


– Ziołowe herbatki – ciepła, rozgrzewająca herbata działa nie tylko relaksująco ale również pozwala ukoić nasze nerwy. Najlepiej sprawdzi się napar z melisy, mięty czy zielona herbata. Możesz je wypić rano na dobry początek dnia, wieczorem na dobry sen lub po prostu w ciągu dnia.


Który z tych produktów gości w Waszej codziennej diecie?

Weronika.

Polecane

1 Comment

  1. Jak to mówią, stres zjada nas od środka… Bardzo potrzebny post, szczególnie dla osób, które zmagają się tym samym problemem. U mnie awokado to tzw. must have każdego dnia. Czy to do śniadania, obiadu, czy kolacji, zawsze gdzieś je wkomponuję 🙂 A herbatki to wiadomo, warto pić, nawet ze względu na lepsze trawienie.

Dodaj komentarz