Diet coaching: Kim jest diet coach i jak może Ci pomóc?

Pamiętasz ile razy w swoim życiu byłaś na diecie? Jeśli ja miałabym zliczyć wszystkie swoje próby odchudzania to chyba by mi brakło palców u ręki. Poniedziałek, początek nowego roku czy pierwszy dzień nowego miesiąca… Każdy z tych momentów był tym wyjątkowym, który miał być początkiem odchudzania. Ale zanim nastąpił „ten dzień” najpierw trzeba było godnie skończyć z poprzednim życiem i w niedzielę wieczorem porządnie się „najeść”! Jeśli zdarzały Ci się takie sytuacje  to witaj w klubie! W swoim życiu próbowałam wielu diet odchudzających. Z marnym skutkiem. Dlatego po tych wielu nieudanych próbach „rzuciłam dietę” i wtedy schudłam.

We współczesnym świecie słowo „dieta” jest  kojarzone głównie z odchudzaniem. A tak naprawdę dieta to po prostu nasz sposób odżywiania. Niezależnie czy jest zdrowo czy nie każdy z nas jest na diecie. A przez fakt kojarzenia diety z odchudzaniem wielu osobom na samą myśl o przejściu na nią chce się jeszcze więcej jeść! Z psychologicznego punktu widzenia konkretne słowa czy też gra słów może wywoływać w nas różne emocje a nawet zachowania. Czasami wystarczy powiedzieć coś innymi słowami a nasze odczucia oraz reakcje mogą być diametralnie inne. Wynika z tego, że efekty diety oraz całego procesu odchudzania wiążą się z także z naszymi przekonaniami. Oczywiście nie mam zamiaru powiedzieć, że wystarczy zmienić podejście i nagle zaczniemy chudnąć. Niestety tak łatwo nie jest. Ale połączenie odpowiedniego odżywiania, aktywności i naszych przekonań jest drogą do sukcesu.

Zatrzymajmy się na chwilę przy odżywianiu. Poglądów na temat tego co jest zdrowe a co nie jest mnóstwo więc skąd wiedzieć kto ma rację? Przeczytałam wiele książek, uczestniczyłam w wielu kursach i szkoleniach z zakresu dietetyki. Często przekazywana wiedza wykluczała się ze sobą! Na jednym szkoleniu usłyszałam, że olej kokosowy jest super a na drugim, że absolutnie nie! W tym całym mętliku zaczęłam najbardziej słuchać swojego organizmu. Oczywiście na początku swojej drogi korzystałam z wiedzy z zawartej w książkach, które według mnie były naprawdę wartościowe. Wyciągałam z nich wnioski i próbowałam wdrażać w swoje życie. W końcu raz na zawsze „rzuciłam dietę” i zaczęłam po prostu zdrowo oraz świadomie jeść.

Gdyby większość z nas została zapytana co powinna jeść i robić a czego unikać by schudnąć lub po prostu zdrowo jeść z pewnością potwierdziłaby, że wszystkie te zasady nie są jej obce. To w teorii. W praktyce różnie z tym bywa. Niestety sama wiedza nie wystarczy by  coś zmienić  w naszym życiu. Środowisko w jakim dorastaliśmy oraz to w  jakim obecnie żyjemy, nawyki żywieniowe bliskich nam osób zazwyczaj odzwierciedlają się w naszych wyborach żywieniowych. Często nieświadomie kierujemy się pewnymi zasadami  nie zdając sobie sprawy jakie konsekwencje ze sobą niosą. To nie dotyczy tylko odżywiania ale również zamiłowania do sportu, wszelakiej aktywności fizycznej a także ogólnie pojętego sposobu spędzania wolnego czasu. Wszystkie te czynniki wpływają na to jak postrzegamy samego siebie, jakie mamy podejście do swojej osoby oraz jakich życiowych wyborów dokonujemy – tych żywieniowych także.

Często mimo tej całej wiedzy na temat jedzenia i aktywności fizycznej trudno nam przestrzegać „zdrowych zasad”. Ciągle wracamy do tych mniej zdrowych nawyków, które wywołują u nas frustrację oraz zniechęcenie. I w tym miejscu pojawia się osoba diet coacha. Proces diet coachingu łączy w sobie wiedzę o człowieku jako jednostce oraz odżywianiu. Diet coach wspiera nie tylko osoby, które chcą schudnąć ale także te, które chcą po prostu zdrowo żyć i jeść. Jego rolą nie jest mówienie Ci co masz robić (choć oczywiście podpowie na co zwrócić uwagę i wyjaśni zasady zdrowego odżywiania) ale zasugeruje jak możesz coś zmienić i odkryć dlaczego mimo tego, że wiesz, że postępujesz szkodliwie nadal to robisz. Dzisiaj już wiadomo, że skuteczne odchudzanie to nie tylko odpowiednia dieta czy trening ale również a może i przede wszystkim nastawienie oraz przekonania. Za pomocą swoich narzędzi diet coach pokazuje jak jeść zdrowo w naturalny sposób by dieta była przyjemnością a nie karą.

Proces diet coachingu  pozwala na lepsze poznanie samego siebie oraz pomaga uporać się ze szkodliwymi nawykami poprzez przyjazne wdrażanie nowych. Świadomość siebie, swoich nawyków oraz tego co zjadamy i jak spędzamy czas wolny to istotny element skutecznego odchudzania oraz zdrowego odżywiania. Uporządkowanie swoich przekonań oraz wyeliminowanie tych, które szkodzą to klucz do sukcesu.

Diet coach nie ułoży dla Ciebie diety ale podpowie co jeść a czego lepiej unikać. Nie ułoży Ci planu treningowego ale przekona, że aktywność fizyczna to nie tylko spędzanie wielu godzin na siłowni. Pomoże znaleźć przekonania, które sprawiają, że nie wierzysz w siebie i szybko się poddajesz. Diet coach to nie psycholog, który przeprowadzi z Tobą terapię kliniczną. Diet coach to osoba, która wzbudzi w Tobie motywację do świadomego odżywiania oraz odchudzania. Dzięki jego pomocy zbudujesz w sobie zdrowe nawyki, zaplanujesz cele i skutecznie będziesz je realizować. Coach pokaże Ci, że już teraz masz bardzo dużo potencjału, który możesz wykorzystać. W pracy z diet coachem chodzi o to by poznać samego siebie i małymi krokami wprowadzać nowe nawyki  tak by zdrowe odżywianie stało się przyjemnym stylem życia. Dzięki temu w końcu przestajesz być na diecie!

Jak może wyglądać praca z diet coachem?

Praca z coachem ma proces ciągły dlatego zazwyczaj trawa kilka sesji. Jedna sesja może trwać w zależności od umowy od jednej do półtorej godziny. Możne być prowadzona zdalnie przez Internet lub osobiście.

Podczas sesji z coachem możesz:

  • przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz rozpoznać, które z nich są dla Ciebie szkodliwe
  • poznać podstawowe pojęcia i  zasady zdrowego odżywiania
  • nauczyć się czytać etykiety oraz robić świadome i ekonomiczne zakupy (możesz na takie zakupy wybrać się osobiście z coachem!)
  • przeanalizować zawartość swojej lodówki oraz szafek kuchennych  
  • wyznaczyć cel oraz skutecznie go zrealizować.

Czy diet coaching jest dla Ciebie?

Praca z diet coachem jest przede wszystkim dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać lub schudnąć jednak –uwaga – nie w oparciu o szybkie efekty. Coaching to proces ciągły, którego celem jest stopniowe i długofalowe wprowadzenie zdrowych nawyków. Poleca się go osobom, które współpracują lub współpracowały z dietetykiem ale nie do końca wiedzą jak wprowadzić te zalecenia w życie lub brakuje im motywacji. Z pracy coacha możesz także skorzystać zanim poszedłeś do dietetyka by ustalić główne cele, przeanalizować nawyki a w konsekwencji podjąć decyzję o współpracy z innymi specjalistami.

Jeśli jesteś zainteresowana pracą z diet coachem lub masz pytania napisz śmiało na adres: healthfitlifeweronika@gmail.com

Jako diet coach odpowiem na Twoje pytania a kto wie może spotkamy się sesji coachingowej 🙂

A jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia i zmiany swojego podejścia to z całego serca polecam Ci moją książkę “Zmiana zaczyna się w umyśle: Pokochaj siebie i schudnij z health-fit-life.pl”, która do końca stycznia jest w promocyjnej cenie. Książkę zamówisz tutaj a ebooka tutaj.

Weronika.

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *