Diet coaching: “Rzuć” dietę i schudnij !

Pamiętasz ile razy w swoim życiu byłaś na diecie? Jeśli ja miałabym zliczyć wszystkie swoje próby odchudzania to chyba by mi brakło palców u ręki. Poniedziałek, początek nowego roku czy pierwszy dzień nowego miesiąca… Każdy z tych momentów był tym wyjątkowym, który miał być początkiem odchudzania. Ale zanim nastąpił „ten dzień” najpierw trzeba było godnie skończyć z poprzednim życiem i w niedzielę wieczorem porządnie się „najeść”! Jeśli zdarzały Ci się takie sytuacje to witaj w klubie. W swoim życiu próbowałam wielu diet odchudzających. Z marnym skutkiem. Dlatego po tych wielu nieudanych próbach „rzuciłam dietę” i wtedy schudłam.

We współczesnym świecie słowo „dieta” jest kojarzone głównie z odchudzaniem. A tak naprawdę dieta to po prostu nasz sposób odżywiania. Niezależnie czy jest zdrowo czy nie każdy z nas jest na diecie. A przez fakt kojarzenia diety z odchudzaniem wielu osobom na samą myśl o przejściu na nią chce się jeszcze więcej jeść!

Z psychologicznego punktu widzenia konkretne słowa czy też gra słów może wywoływać w nas różne emocje a nawet zachowania. Czasami wystarczy powiedzieć coś innymi słowami a nasze odczucia oraz reakcje mogą być diametralnie inne. Wynika z tego, że efekty diety oraz całego procesu odchudzania wiążą się z także z naszymi przekonaniami. Miałam kiedyś znajomą, która na samo słowo dieta stawała się natychmiast głodna i rzucała się na jedzenie. Planowała dietę od poniedziałku więc w niedzielę wieczorem jadła na zapas (znacie to?). Oczywiście od poniedziałku nie za wiele się zmieniało, bo przy zdrowym odżywianiu udało jej się wytrwać tylko do obiadu… Myśli i słowa mają magiczną moc. To co myślimy i mówimy wpływa na nasze życie. To co mówimy i czujemy na temat diety także. Kiedy słowo dieta kojarzy nam się z wyrzeczeniami i jedzeniem listka sałaty postanowienie wytrwania w niej może być sporym wyzwaniem. Gdy z góry nastawiamy się do czegoś negatywnie – zgadnij jaki będzie efekt naszych działań? Najpewniej skończy się niepowodzeniem. Skoro słowo „dieta” wywołuje w Nas tak negatywne emocje oraz  negatywne nastawienie może lepiej pozbyć się go z naszego słownika? Może przestańmy przechodzić „na dietę”? A zamiast tego zmieńmy swój sposób odżywiania, styl życia. Czasami jedno słowo potrafi zmienić naprawdę dużo. Oczywiście nie mam zamiaru powiedzieć, że wystarczy zmienić podejście i nagle zaczniemy chudnąć…

Niestety tak łatwo nie jest. Ale połączenie odpowiedniego odżywiania, aktywności i naszych przekonań jest drogą do sukcesu. Zatrzymajmy się na chwilę przy odżywianiu. Poglądów na temat tego co jest zdrowe a co nie jest mnóstwo więc skąd wiedzieć kto ma rację? Przeczytałam wiele książek, uczestniczyłam w wielu kursach i szkoleniach z zakresu dietetyki. Często przekazywana wiedza wykluczała się ze sobą! Na jednym szkoleniu usłyszałam, że olej kokosowy jest super a na drugim, że absolutnie nie! W tym całym mętliku zaczęłam najbardziej słuchać swojego organizmu. Oczywiście na początku swojej drogi korzystałam z wiedzy z zawartej w książkach (do tej pory dużo czytam i oglądam) , które według mnie były naprawdę wartościowe. Wyciągałam z nich wnioski i próbowałam wdrażać w swoje życie. W końcu raz na zawsze „rzuciłam dietę” i zaczęłam po prostu zdrowo oraz świadomie jeść.

Moja metamorfoza

Kurczowe trzymanie się planu dietetycznego, odmierzanie produktów, które wolno nam zjeść na początku drogi odchudzania może pomóc nam „ogarnąć” cały temat. Uświadomić ile do tej pory zjadaliśmy a ile powinniśmy. Jednak na dłuższą metę (jeśli nie jesteśmy sportowcami lub z innych przyczyn na przykład zdrowotnych musimy przestrzegać rozkłady makro i mikro) może być dość męczące i frustrujące – zwłaszcza kiedy wychodzimy na miasto coś zjeść lub jedziemy z wizytą do rodziny (tam ciężko nam zważyć posiłek i policzyć kalorie). O wiele zdrowszym i trwalszym rozwiązaniem jest nauczenie się zdrowego stylu życia. Rozpoznanie potrzeb swojego organizmu i reagowanie na to co nam chce pokazać.

Świadome wybieranie tego co chcemy zjeść i wiedza dotycząca tego co nam szkodzi. Wprowadzenie trwałych nawyków przyniesie o wiele bardziej skuteczniejsze i dłuższe efekty niż chwilowa dieta.

Kiedy na samo słowo „dieta” reagujesz alergicznie może warto po prostu ją rzucić ? A zamiast tego nauczyć się świadomie wybierać jedzenie zwracając uwagę na potrzeby naszego organizmu. Ja już dawno wyrzuciłam to słowo (w kontekście odchudzania bo samo słowo „dieta” oznacza tyle co sposób odżywania – po prostu!) ze swojego sposobu myślenia. O wiele bardziej wolę wyrażenie zdrowy  i świadomy styl życia. Jakoś od razu czuję swobodę i wolność a  nie przymus, który kiedyś kojarzył mi się z dietą. Oczywiście taki styl wymaga przestrzegania pewnych reguł ale ważne jest by były one zgodne z naszymi potrzebami na dany moment. Czasami chcemy zrobić coś na siłę, wbrew temu co czujemy. Taka walka z samym sobą może obrócić się przeciwko nam. Dlatego zdecydowanie lepiej jest podejść do wszystkiego na spokojnie. Zacząć zmiany powoli, małymi krokami. Codziennie próbować zmieniać to co nam przeszkadza.

Wracając do mojej znajomej. Długo pracowałyśmy nad zmianą jej podejścia. Wiele razy upadała ale nie poddawała się. W końcu uznała, że słowo dieta wzbudzało w niej lęk i jednocześnie agresję przed przymusem wprowadzenia pewnych zmian oraz zrezygnowania z jedzenia ulubionych potraw. Kiedy nauczyła się wybierać świadomie i zmieniła podejście do diety jako wroga numer jeden jej waga zaczęła spadać. Nie stało się to natychmiast od zmiany myślenia ale pozwoliło jej wytrwać przy swoich postanowieniach. Dostrzegła to co jej utrudniało schudnąć. Wprowadziła swoje własne zasady i trwa w nich do dziś. Owszem ma dzień, że zje pączka ale jeden jej wystarczy.

Przygotowywanie zdrowych posiłków na diecie może być czasami nie lada wyzwaniem. Kiedy zaczynałam się odchudzać często szukałam inspiracji w Internecie czy różnego rodzaju książkach. Aż nadszedł moment, że sama zaczęłam tworzyć własne przepisy, które idealnie wpasowywały się w mój styl życia. Głównym założenie było to by posiłki były zdrowe, szybkie do przygotowania oraz tanie – nigdy nie lubiłam przepłacać;) Jeśli i Tobie brakuje pomysłu na smaczne i zdrowe posiłki to koniecznie zapoznaj się z moimi ebookami – które jest encyklopedią przepisów dla osób, które chcą schudnąć. To pełen inspiracji ebooki, w którym  znajdziesz inspiracje na posiłki od śniadania po kolację! Każdy posiada informacje o kaloryczności dania. Skorzystaj z Noworocznej promocji na wszystkie moje ebooki oraz książki – tutaj!

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *