motywacja

Rzuć “dietę” i schudnij – raz na zawsze!

W sierpniu minęło sześć lat od kiedy zaczęłam swoją przygodę z odchudzaniem. To był czas pełen wielu doświadczeń tych pozytywnych i tych negatywnych. Wszystkie jednak były po „coś”. Wychodzę z  założenia, że  z każdej lekcji trzeba wynieść wnioski. Przez ten okres czasu utwierdziłam się w przekonaniu, że schudnąć nie jest wcale tak trudno jak się wydaje. Zdecydowanie trudniej jest utrzymać ten stan, wytrwać w swoich postanowieniach  i trwać przy zdrowych nawykach żywieniowych. I choć to wymaga wiele pracy każdego dnia to warto to robić: dla siebie, dla efektów i dla włożonego już wysiłku. Przez te lata nauczyłam się wiele o sobie, o jedzeniu które mi służy i tym , którego powinnam unikać. Wszystko to doprowadziło mnie do miejsca w którym jestem i dzisiaj mogę dzielić się swoimi doświadczeniami  z Wami z czego bardzo się cieszę. Uczestniczyłam w wielu kursach i szkoleniach z zakresu odżywiania. Przeczytałam wiele książek. Przetestowałam różne sposoby jedzenia. I po tych  latach doświadczeń doszłam do jednego oczywistego wniosku – żadna dieta nie ma sensu! Jeśli nie stanie się  naszym stylem życia. Tak wiem – pewnie wielu z Was powie, że o oczywisty banał. Może i tak… ale czasami warto powtórzyć coś kilka razy niż nie powiedzieć tego wcale…

Co znaczy dla Ciebie dieta?

Miałam kiedyś znajomą, która na samo słowo dieta stawała się natychmiast głodna i rzucała się na jedzenie. Planowała dietę od poniedziałku więc w niedzielę wieczorem jadła na zapas (znacie to?). Oczywiście od poniedziałku nie za wiele się zmieniało, bo przy zdrowym odżywianiu udało jej się wytrwać tylko do obiadu… Myśli i słowa mają magiczną moc. To co myślimy i mówimy wpływa na nasze życie. To co mówimy i czujemy na temat diety także. Kiedy słowo dieta kojarzy nam się z wyrzeczeniami i jedzeniem listka sałaty postanowienie wytrwania w niej może być sporym wyzwaniem. Gdy z góry nastawiamy się do czegoś negatywnie – zgadnij jaki będzie efekt naszych działań? Najpewniej skończy się niepowodzeniem. Skoro słowo „dieta” wywołuje w Nas tak negatywne emocje oraz  negatywne nastawienie może lepiej pozbyć się go z naszego słownika? Może przestańmy przechodzić „na dietę”? A zamiast tego zmieńmy swój sposób odżywiania, styl życia. Czasami jedno słowo potrafi zmienić naprawdę dużo.

Dieta cud?

Założę się, że większość z nas była przynajmniej raz w życiu na jakieś diecie. Dieta kopenhaska, bezglutenowa, Dunkana, 1200 kcal, 1500 kcal itd. Dzisiaj jest mnóstwo różnych diet i modeli żywienia. Każde z nich opierają się na pewnych zasadach, których trzeba rygorystycznie przestrzegać – inaczej nie przynoszą efektów. Większość z nich wyklucza z jadłospisu pewne produkty lub ogranicza się do jedzenia tylko jednej  grupy produktów. Pomyśl – ile czasu jesteś w stanie wytrzymać na takiej diecie na przykład jedząc sam nabiał? Po pewnym czasie to zwyczajnie się nudzi. Dlatego rzucamy ją dość szybko i efekt jo-jo murowany. Dodatkowo – przeanalizuj jakie niedobory mogą pojawić się w Twoim organizmie. Nasze ciało potrzebuje wielu różnych składników i substancji, dlatego warto zadbać o różnorodność (więcej o różnorodności pisałam TUTAJ).

Kurczowe trzymanie się planu dietetycznego, odmierzanie produktów, które wolno nam zjeść na początku drogi odchudzania może pomóc nam „ogarnąć” cały temat. Uświadomić ile do tej pory zjadaliśmy a ile powinniśmy. Jednak na dłuższą metę (jeśli nie jesteśmy sportowcami lub z innych przyczyn na przykład zdrowotnych musimy przestrzegać rozkłady makro i mikro) może być dość męczące i frustrujące – zwłaszcza kiedy wychodzimy na miasto coś zjeść lub jedziemy z wizytą do rodziny (tam ciężko nam zważyć posiłek i policzyć kalorie). O wiele zdrowszym i trwalszym rozwiązaniem jest nauczenie się zdrowego stylu życia. Rozpoznanie potrzeb swojego organizmu i reagowanie na to co nam chce pokazać. Świadome wybieranie tego co chcemy zjeść i wiedza dotycząca tego co nam szkodzi. Wprowadzenie trwałych nawyków przyniesie o wiele bardziej skuteczniejsze i dłuższe efekty niż chwilowa dieta.

Skuteczne rozwiązanie?

Kiedy na samo słowo „dieta” reagujesz alergicznie może warto po prostu ją rzucić ? A zamiast tego nauczyć się świadomie wybierać jedzenie zwracając uwagę na potrzeby naszego organizmu. Ja już dawno wyrzuciłam to słowo (w kontekście odchudzania bo samo słowo „dieta” oznacza tyle co sposób odżywania – po prostu!) ze swojego sposobu myślenia. O wiele bardziej wolę wyrażenie zdrowy  i świadomy styl życia. Jakoś od razu czuję swobodę i wolność a  nie przymus, który kiedyś kojarzył mi się z dietą. Oczywiście taki styl wymaga przestrzegania pewnych reguł ale ważne jest by były one zgodne z naszymi potrzebami na dany moment. Czasami chcemy zrobić coś na siłę, wbrew temu co czujemy. Taka walka z samym sobą może obrócić się przeciwko nam. Dlatego zdecydowanie lepiej jest podejść do wszystkiego na spokojnie. Zacząć zmiany powoli, małymi krokami. Codziennie próbować zmieniać to co nam przeszkadza.

Wracając do mojej znajomej. Długo pracowałyśmy nad zmianą jej podejścia. Wiele razy upadała ale nie poddawała się. W końcu uznała, że słowo dieta wzbudzało w niej lęk i jednocześnie agresję przed przymusem wprowadzenia pewnych zmian oraz zrezygnowania z jedzenia ulubionych potraw. Kiedy nauczyła się wybierać świadomie i zmieniła podejście do diety jako wroga numer jeden jej waga zaczęła spadać. Nie stało się to natychmiast od zmiany myślenia ale pozwoliło jej wytrwać przy swoich postanowieniach. Dostrzegła to co jej utrudniało schudnąć. Wprowadziła swoje własne zasady i trwa w nich do dziś. Owszem ma dzień, że zje pączka ale jeden jej wystarczy:)

Zdrowe przepisy = zdrowe i skuteczne odchudzanie

Przygotowywanie zdrowych posiłków na diecie może być czasami nie lada wyzwaniem. Kiedy zaczynałam się odchudzać często szukałam inspiracji w Internecie czy różnego rodzaju książkach. Aż nadszedł moment, że sama zaczęłam tworzyć własne przepisy, które idealnie wpasowywały się w mój styl życia. Głównym założenie było to by posiłki były zdrowe, szybkie do przygotowania oraz tanie – nigdy nie lubiłam przepłacać;)

Jeśli i Tobie brakuje pomysłu na smaczne i zdrowe posiłki to koniecznie zapoznaj się z moim ebookiem – „165 zdrowych przepisów”, który jest encyklopedią przepisów dla osób, które chcą schudnąć. To pełen inspiracji ebook, w którym  znajdziesz inspiracje na posiłki od śniadania po kolację! Każdy posiada informacje o czasie przygotowania oraz kaloryczności dania.

Skorzystaj także z super promocji i zaopatrz się w inny mój ebook „Domowe FIT Desery” . Więcej dowiedz się tutaj.

Aby pokazać Ci jak smacznie i różnorodnie może wyglądać Twoja dieta i jaki pyszne menu możesz stworzyć korzystając z moich przepisów zawartych w ebookach oraz na blogu przygotowałam dla Ciebie przykładowy pięciodniowy jadłospis, który możesz pobrać za darmo – tutaj.

P.S Opisane sytuacje pochodzą jedynie z mojego doświadczenia. Każdy z nas jest inny i ma inne poglądy. Jednak warto się zastanowić: czym jest dla Ciebie dieta i jakie wywołuje emocje?  Koniecznie podzielcie się swoją opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *