Dlaczego nie mogę schudnąć? 8 pułapek w odchudzaniu

Każdego dnia starasz się zrobić wszystko by dojść do wymarzonej sylwetki. Pilnujesz diety a na treningu dajesz z siebie wszystko. Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia na dłuższą metę może okazać się  sporym wyzwaniem– coś o tym wiem. Przygotowałam osiem  pułapek mogących najbardziej utrudniać odchudzanie. Przeczytaj koniecznie!

1 – słodkie przekąski

Często nie wyobrażamy sobie kawy czy herbaty bez dodatku czegoś słodkiego w postaci czekoladek, pączków czy cukierków. Takie niewinne maleństwa ( czekoladki są przecież takie malutkie) mogą mieć bardzo istotny wpływ na naszą sylwetkę! No bo zobacz. Codziennie zjadasz dajmy na to dwie – trzy takie czekoladki. Objętościową wydają się w sumie nic nie znaczące. Jedna z nich to około 60 – 70 kcal w zależności od rodzaju i nadzienia. Czyli trzy takie to około 200 dodatkowych kalorii dziennie! W perspektywie tygodnia nazbiera się już ich 1400 kcal! To dość sporo. Poza tym słodkie przekąski to głównie sam cukier, który może działać uzależniająco. Ponadto często takie przekąski jemy  w biegu przez co możemy zjeść ich jeszcze więcej niż tylko dwie lub trzy. Wiem z własnego doświadczenia, że zazwyczaj na jednej się nie kończy. To według mnie jedna z największych pułapek żywieniowych. 

2 – jedzenie w biegu

Fakt, często nie mamy zbytnio czasu na celebrowanie posiłków. Jemy szybko i wracamy do pracy. A jak wiadomo jedzenie w biegu jest nie zdrowe. To, że jesteśmy najedzeni trafia do naszego mózgu po około 15-20 minutach, dlatego zjadając szybko pochłaniamy większe ilości niż byśmy to sobie założyli. Po prostu nasz mózg potrzebuje więcej czasu na zarejestrowanie naszego posiłku. Jedząc wolniej o wiele lepiej przyswajamy  składniki odżywcze zawarte w naszym daniu a także na  dłużej  czujemy się syci co sprzyja  zachowaniu smukłej sylwetki. Wolniej jesz –  mniej zjesz!

3 – brak obiadu

Wielu omija obiad gdyż twierdzi, że nie ma czasu. Inni nie odczuwają głodu bo na przykład zjedli późne śniadanie. Tymczasem obiad powinien być obowiązkowym posiłkiem w ciągu dnia. Dodatkowo powinniśmy przeznaczyć na niego największą ilość kalorii ze wszystkich posiłków. Kiedy nasz obiad jest niewielki czy wcale go nie jemy zazwyczaj dopada nasz ogromny apetyt po południu. Wtedy najczęściej zajadamy się słodyczami do popołudniowej kawy lub też zjadamy bardzo obfitą kolację. A to niestety sprzyja przybieraniu na wadze. Jeśli w pracy nie mamy możliwości wyjścia  na lunch dobrze jest przygotować posiłek w domu i zabrać go ze sobą.

4 – brak planu

Jeśli zaczynamy przygodę ze zdrowym stylem życia dobrze jest nauczyć się organizacji swoich posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie tygodniowych jadłospisów oraz listy zakupów. Nie dość, że zaoszczędzisz czas to jeszcze pieniądze, ponieważ ograniczysz kupowanie zbędnych produktów oraz przekąsek. Większość z nas zakupy jak i przygotowywanie posiłków traktuje dość spontanicznie. Wracamy z pracy, robimy zakupy i co wtedy najczęściej wybieramy? Łatwe i szybkie w przygotowaniu posiłki – czyli mrożone dania typu fast food, które wystarczy tylko włożyć do mikrofalówki. Niestety takie gotowe dania  to ogromne ilości kalorii oraz sztucznych barwników, konserwantów oraz polepszaczy smaku. Dlatego warto  poświecić trochę czasu, aby zaplanować swoje menu. ,

5 – monotonny jadłospis

Do prawidłowego funkcjonowania każdy z nas potrzebuje oprócz węglowodanów, białek i tłuszczy także witamin i składników mineralnych, których najwięcej znajduje się w warzywach i owocach, mięsie, orzechach oraz nasionach. Dlatego ważne jest, aby nasze posiłki były urozmaicone (może i jedzenie codziennie takich samych produktów pozwoli nam schudnąć ale nie zapewni odpowiedniej ilości substancji odżywczych). Im bardziej bogate menu tym większe prawdopodobieństwo, że nasz organizm dostanie tyle wartościowych składników ile potrzebuje.

6 – zajadanie emocji

Często kiedy jesteśmy w stresie lub czujemy się zdenerwowanie sięgamy po coś słodkiego. W sytuacjach silnych emocji potrafimy zjeść bardzo dużo nie zdając sobie z tego sprawy. Spróbuj zaobserwować czy u Ciebie nie dzieje się podobnie. Jedzenie potrafi ukoić największy smutek (choć tylko na chwilę) co odbija się na naszej wadze. To jedna z większych pułapek gdyż chęć ukojenia naszego emocjonalnego bólu jest na tyle ogromna, że przewyższa chęć racjonalnego żywienia i poddajemy się jej. Kiedy dostrzeżesz u siebie podobne zachowania spróbuj znaleźć alternatywę – może spacer, rozmowa z najbliższą osobą lub dobra książka?

7 – omijanie posiłków

Wiele osób myśli, że jeśli będzie mniej jadło to szybciej schudnie. To niestety tak nie działa. Poprzez omijanie posiłków organizm żyje w niepewności – to znaczy musi gromadzić zapasy na później bo nie wie kiedy dostanie następną porcję jedzenia. Zbytnie ograniczenie kaloryczności powoduje spowolnienie naszego metabolizmu co zazwyczaj powoduje przybieranie na wadze. Najlepiej gdy jemy kilka posiłków ( 3-5  dziennie) w dość równych odstępach czasowych, dzięki czemu nie musimy niczego zostawiać na zapas. Lepiej jeść mniej a częściej. Każdy zjadany przez nas posiłek jest ważny dla naszego organizmu. Oprócz śniadania, obiadu i kolacji dobrze jest zjeść coś lekkiego na drugie śniadanie czy podwieczorek. Liczba posiłków w ciągu dnia jest uzależniona od trybu naszego życia. Gdy nie możemy sobie pozwolić na 5 możemy zjeść trzy – wtedy jednak bardziej treściwe tak by została zachowana odpowiednia kaloryczność.

8 – pesymistyczne nastawienie

To jedna z tych pułapek, które chyba najtrudniej ominąć. Kiedy nie widzimy szybkich efektów dopada nas niechęć i łatwo się poddajemy. Spada nasza motywacja i ciężko sobie wmówić, że to tylko chwilowy moment. A niestety często trudno nam  podjąć próbę znalezienia źródła dlaczego tak się dzieje. Łatwiej nam odpuścić niż szukać nowej drogi do celu. Tracimy wiarę w siebie i swoje możliwości. A stąd już prosta droga, żeby się wycofać. Wychodzę z założenia, że odchudzanie zaczyna się w naszej głowie. To w swoim umyśle podejmujemy decyzję. Dlatego tak istotna jest potrzeba zmiany swojego nastawienia i wiary w swoje możliwości co oprócz diety i treningu jest bardzo ważne gdy chcemy schudnąć. 

Oczywiście pułapek żywieniowych jest o wiele więcej.Każda z nich ma także tą właściwość, że dla jednej osoby może faktycznie być czymś co utrudni jej odchudzanie a dla drugiej może nie mieć żadnego znaczenia. Ważne, aby poznać swoje ciało i jego reakcje na różne sytuacje ponieważ wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przedstawione pułapki nie wpadniemy.  

Polecane

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *