Zdrowa strona mocy – Dlaczego warto odżywiać się zdrowo

Dzisiaj wiele się mówi o zdrowym odżywianiu  i ogólnie  zdrowym stylu życia. Powstaje wiele portali i blogów , które zajmują się tą tematyką – na przykład blogowypamietnik.pl. Poruszają dużo ciekawych tematów, obalają mity i zachęcają do przejścia na zdrową stronę mocy;)  Zdrowy styl życia stał się z jednym najpopularniejszych tematów w Internecie i mediach społecznościowych. Cóż się dziwić – wielu z nas dopiero odkrywa jak wielkie znaczenie ma to co jemy, jaki ma to wpływ na nasze ciało i umysł. Co raz bardziej utożsamiamy się z powiedzeniem „jesteś tym co jesz”, dlatego chcemy jeść zdrowo by być zdrowi.Mimo co raz większej popularności zdrowego stylu życia wciąż znajdują się osoby, które twierdzą – że to nie ma sensu, przecież i tak wszędzie jest chemia i „że w końcu na coś trzeba umrzeć” (to jest najbardziej  irytujący mnie tekst!). Mimo to chciałbym podjąć próbę przekonania tych osób, że jednak warto odżywiać się zdrowo! Dlaczego warto to robić? Mam dla Was 5 powodów – zapraszam do lektury poniżej;)

Mój efekt zdrowego odżywiania 

1. Dla zdrowia!
To bez wątpienia powód numer jeden. Dla większości z nas ( a mam nadzieję, że wszystkich) zdrowie jest najważniejsze. Codziennie staramy się robić wszystko co możliwe by jak najdłużej zachować je w dobrej formie. Nasz styl  życia znajduje odzwierciedlenie w tym jak się czujemy i jak funkcjonuje nasze ciało. W tym wszystkim ważne jest między innymi to co jemy. Jedzenie ma za zadanie dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Jedząc powinniśmy uzupełniać witaminy, mikro i makroskładniki. Wiele badań naukowych  potwierdza jak ogromne znaczenie ma to co ląduje na naszym talerzu.  Chcąc zachować zdrowie powinniśmy wybierać produkty, które pozwolą zaspokoić potrzeby naszego organizmu. Wybierajmy  to co jest najmniej przetworzone – proste składniki (warzywa, owoce, wiejskie jajka, chude mięso itd.) z których można zrobić pyszne dania. Im więcej różnorodności w naszej diecie  tym większe prawdopodobieństwo, że dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Zdrowie mamy jedno i warto o nie dbać. Znacie przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”?
2. Polepszenie jakości życia
Kiedy zaczynamy się zdrowo odżywiać zmienia się funkcjonowanie naszego ciała oraz psychiki. Zyskujemy więcej energii i chęci do działania. Tym samym poprawia się jakość naszego funkcjonowania. Przestajemy mieć zadyszkę po przejściu niewielkiej odległości czy wejściu po schodach – wolniej się męczymy. Nasze ciało zyskuje więcej energii, gdyż traci jej mniej na trawienie ciężkostrawnych pełnych cukru i tłuszczów trans posiłków. Tym samym mamy zdecydowanie więcej chęci do aktywnego działania. Jedząc zdrowo chętniej podejmujemy także różnego rodzaju aktywność fizyczną, bo często za zmianą jedzenia idzie chęć zrobienia czegoś więcej – na przykład zwiększenie dawki ruchu. Tak było w moim przypadku – zdrowe odżywianie poszło w parze z aktywnością fizyczną. 

3. Dla zachowania odpowiedniej sylwetki
To powód, który jest znany dla większości – jest oczywisty! Chcąc zadbać o swoją sylwetkę musimy zwrócić uwagę na to co jemy. Słyszałaś pewnie, że płaski brzuch zaczyna się w kuchni? Zauważyłaś też pewnie (a jeśli nie to polecam to zrobić) jak zmienia się wygląd naszego brzucha po zjedzeniu posiłku. Często narzekamy na to, że nasz brzuszek nie jest tak płaski jak byśmy chcieli. Jedną z przyczyn może być nasz posiłek, w skład którego wchodzą produkty, które powodują wzdęcia i zaparcia. Dlatego jeśli mamy z tym problem warto się przyjrzeć temu co jemy. Ponadto w odchudzaniu czy zachowaniu szczupłej sylwetki ważne jest zachowanie odpowiedniej kaloryczności (dieta to 70% sukcesu!) oraz dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych by niczego nam nie brakowało. To co jemy znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w tym jak wyglądamy. Chcąc zadbać o sylwetkę warto zadbać o to co jemy!
4. Dla naszego mózgu
Kolejnym ważnym powodem, dla którego warto odżywiać się zdrowo jest nasz mózg, który dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu składników odżywczych. Mózg to takie nasze centrum dowodzenia – kiedy w nim coś szwankuje „nieprawidłowości” mogą pojawiać się w całym organizmie. Dlatego ważne jest dostarczanie tego co jest mu niezbędne. Wartościowe produkty pozytywnie wpłyną na pracę mózgu. W zdrowej dla  mózgu diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak: tłuszcze znajdujące się w: rybach, orzechach, nasionach lnu, pestkach dyni czy oleju, oliwie z oliwek; świeżych warzyw i owoców, roślin strączkowych czy kakao ( gorzka czekoladaJ).Warto także wiedzieć, że dla prawidłowego funkcjonowania nasz mózg potrzebuje także węglowodanów – oczywiście też zdrowych ( płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, kasza czy ryż).  
5. Z miłości dla siebie
Kiedy kogoś kochamy chcemy dla niego zrobić wszystko, chcemy by był zadowolony i uśmiechnięty. Dlatego gdy lubimy, kochamy i szanujemy siebie powinniśmy zadbać o to co jemy by dostarczyć sobie „dobre paliwo”. Wielu z nas stara się rozwijać duchowo. Czyta książki z zakresu rozwoju osobistego i motywacyjnego. Stara się dbać o rozwój swojego ducha. Ale my jako ludzie to także ciało, które ma swoje potrzeby. Wśród nich jest na przykład jedzenie, które jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych. Warto zadbać by było ono jak najlepsze i najwartościowsze. Zdrowe jedzenie wspomoże także rozwój osobisty dodając Ci energii. Kiedy zaczynasz zdrowo jeść na wiele rzeczy zaczynasz spoglądać bardziej świadomie – na przykład kiedy przyglądasz się etykietom i nagle dostrzegasz co znajduje się w Twoich ulubionych produktach. A kiedy zaczniesz sięgać głębiej i zaczniesz dowiadywać się co tak naprawdę oznaczają te składniki i jaki mogą mieć wpływ na Twoje ciało świadomość będzie chciała  się z nimi rozrastać. Bo wiesz, ż kochając swoje jedyne ciało nie możesz je karmić czym popadnie. Zaczniesz szukać tego co będzie sprzyjało zdrowiu. Miłość do siebie to nie tylko dbanie o wygląd zewnętrzny ale i wewnętrzny co znajduje swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w tym co jemy. 

Mam nadzieję, że podwajając swoje argumenty chociaż trochę zachęciłam Cię do zdrowego odżywiania. Korzyści jakie płyną z przejścia na zdrową stronę mocy może być zdecydowanie więcej – wymieniłam tylko niektóre z nich. Tak naprawdę powodów, dla których warto to zrobić jest mnóstwo i pewnie każdy z nas ma inny. Choć bez wątpienia najważniejszym z nich jest zdrowe i polepszenie jakości naszego życia. Warto pamiętać, że ciało i zdrowie mamy teraz jedno więc z miłości i szacunku dla siebie dbajmy o nie dostarczając sobie pożywienie, które pomoże nam zachować je w odpowiedniej formie na długie lata.  Będzie nam wdzięczny także nasz mózg i dusza;) To bardzo proste! Spróbuj i przekonaj się przechodząc na „zdrową stronę mocy”:)
W.  

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *