Świadome odchudzanie: Dlaczego chcę schudnąć?

Wielokrotnie słyszę od osób: „Chcę schudnąć!”. Sama też powtarzałam to wiele razy. Ale zastanawiałaś się dlaczego chcesz to zrobić? Dla kogo? Co zmotywowało Cię do podjęcia takiej decyzji? Zdanie sobie sprawy z jakiego powodu podejmujemy się konkretnego działania to dość kluczowa kwestia. To „coś” co nas pchnęło do działania może się okazać bardzo dobrym motywatorem pod warunkiem, że ten bodziec jest naprawdę silny i płynący z naszego serca oraz prawdziwego „chcę”. Nie takiego na pokaz aby inni widzieli. Udzielenie sobie odpowiedzi na powyższe pytania pozwoli „zdiagnozować” źródło naszej chęci oraz po części zweryfikować na ile jest ona mocna i silna.


Często spotykam się z odpowiedziami osób, które twierdzą, że chcą schudnąć dla kogoś. Mówią, że robią to dla rodziny, męża/żony czy partnera. Według mnie przede wszystkim trzeba zrobić to dla siebie i swojego zdrowia bo przecież ono jest najważniejsze. Często nie zastanawiamy się nad tym jak ważne jest nasze zdrowie. Dopiero kiedy zaczyna szwankować robimy wszystko by je naprawić. Czy niej lepiej spróbować zadbać o nie wcześniej? Wracając do tego dla kogo chcemy się odchudzać to uważam, że słowa i naciski ( pod warunkiem, że nie są groźbami czy szantażem) mogą być motywujące i wspierające. Może się zdarzyć tak, że to najbliżsi otworzą nam oczy na naszą sytuację robiąc to z dobrej woli bo im po prostu na nas zależy. Przebywanie wśród takich osób potrafi dodawać energii i siły do wytrwania w naszych postanowieniach. Nie mniej jednak to my musimy podjąć decyzję i być jej w pełni świadomi. Uleganie naciskom innych osób tylko po to by się odczepili też nie jest raczej dobrym rozwiązaniem bo okaże się zapewne chwilowo skuteczne. Zaczniemy jakąś dietę a pewnie po dość szybkim czasie ją skończymy wymyślając setki wymówek wpadając w frustrację i niezadowolenie. Natomiast kiedy powód dla jakiego chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów jest szczerze nasz będziemy walczyć z wymówkami jakie podsyła nam podświadomość ponieważ będziemy przekonani, że to co robimy jest słuszne i dobre dla nas. Robiąc to dla siebie wiemy jak jesteśmy ważni dla siebie i jak istotne jest nasze zdrowie oraz samopoczucie. Kierujemy się wtedy miłością i szacunkiem dla siebie samego. A wiemy, że robiąc coś z miłości dla siebie nie krzywdzimy siebie a wręcz przeciwnie chcemy jak najlepiej. Odchudzanie to proces, który wymaga sporego zaangażowania z naszej strony, dlatego bez silnej chęci i motywacji tak wiele osób się poddaje. Wymaga to od nas regularności oraz trzymania się ustalonych reguł, które trzeba przyjąć za swoje.

Często motywacji szukamy tak daleko. Wzorując się na innych uporczywie dążąc by być tacy jak „ktoś”. A nie zdajemy sobie sprawy, że największa motywacja jest w nas samych. To tutaj powinno być źródło z którego korzystamy najczęściej. Nie mniej jednak dobrze jest się inspirować innymi wartościowymi osobami, które reprezentują sobą wartości, które według nas dobre. Warto jednak pamiętać o sobie i swoich możliwościach. Nie załamywać się z powodu tego, że nasze nogi czy  brzuch nie wyglądają tak zgrabianie jak u osób z telewizji czy gazet. Każdy z nas ma w sobie coś pięknego wystarczy to odkryć. Zaakceptować to jacy jesteśmy oraz to czego zmienić się nie da a pracować nad tym co jest możliwe do zmiany. Wiele szczególnie młodych osób chce się upodobnić do swoich idoli. Nie akceptują siebie i swojego wyglądu ponieważ nie wyglądają tak jak ich gwiazda. Próbują różnych często rygorystycznych diet, spędzają godziny na siłowni katując się po to by dorównać osobie z okładki. Chcą schudnąć dla obecnie panującej mody. Niestety moda przeminie a kłopoty zdrowotne zostają czasami na całe życie. Dobrze jest pracować nad sobą jednak trzeba w tym wszystkim zadać sobie pytanie co jest powodem naszego działania.Co nami kieruje? Chęć zadbania o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie czy też chęć przypodobania się innym, upodobnienia się do swojego idola a może spełnienie fantazji partnera? Według mnie tylko prawdziwa i szczera chęć jest źródłem silnej motywacji. Zrzucanie kilogramów to proces, który trwa przez pewien czas, dlatego warto się także zastanowić co się stanie jak już pozbędziemy się tych niechcianych kilogramów. Co zmieni się wtedy w naszym życiu? Jak będziemy się potem czuć? Co dziś znaczy dla nas wskazówka wagi? Co oznaczają dla nas nadprogramowe kilogramy? Czy liczba na wadze jest wyznacznikiem naszego samopoczucia i podstawą oceny nas samych? Dzięki udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania łatwiej będzie zrozumieć dlaczego mamy nadwagę i w jakim celu chcemy się jej pozbyć. Może to nasz mur obronny przed otaczającym nas światem? Warto się nad tym całym procesem zastanowić i być może „dokopać” do źródła. Odkryć motywację i zacząć działać ze szczerą chęcią. Robienie czegoś w przyjaźni dla samego siebie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż zmuszanie. Słuchaj swojego ciała i patrz co chce Ci przekazać.
 Poszukanie w sobie powodu chęci schudnięcia wymaga udzielenia sobie odpowiedzi na kilka ważnych pytań do czego zachęcam. Pytania te dotyczą naszej motywacji oraz zastanowienia się czym tak naprawdę jest dla nas samo odchudzanie. Pytania znajdziecie w kolejnej stronie „Dziennika Świadomego Odchudzania. Do pobrania na koniec postu. Powodzenia!

Polecane

1 Comment

  1. Przede wszystkim powinniśmy wprowadzić do swojego życia wiele zmian, a nie ślepo podążać za restrykcyjnymi dietami czy głodówkami. U mnie dużo dało wprowadzenie aktywności fizycznej, ograniczenie słodkich przekąsek i oczywiście przyzwyczajenie organizmu do conajmniej litra wody dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *